Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2018-12-31 12:30:47

Interpretacja przypadku

Mam 52 lata. 05.11.2018 mammografia wykazała nieregularne zagęszczenie 2 x 3 x 4 w lewej piersi z cechami procesu nowotworowego. USG i badanie palpacyjne lekarza onkologa potwierdziły obecność dwóch guzów - 4cm w górnym zewnętrznym kwadrancie i 1cm zabrodawkowo.
Biopsję BAG wykonano na dużym guzie. Wynik: naciekający rak zrazikowy - NHG1( 3+1+1), ER nierównomierny miejscami do 30%, PR<1, Ki67+ w 15-20%, odczyn HER2 negatywny. Węzły chłonne czyste. Drugi guzek nie został zbadany.
W tej chwili oczekuję na założenie znacznika na duży guz, aby móc otrzymać pierwszą chemię. Lekarz zdecydował o operacji oszczędzającej bez leczenia hormonami. 13 grudnia badał mnie chirurg onkolog i stwierdził, że guz zrobił się ogromny. Nie tylko boli mnie górna część lewej piersi, ale zaczęłam odczuwać ból mięśni lewej strony klatki piersiowej przy poruszaniu ręką, a nawet kasłaniu. Objawy bólowe coraz szybciej narastają. Tydzień temu nie odczuwałam bólu przy poruszaniu ramieniem.

Pytania:
1. Czy zaproponowane leczenie jest właściwe?
2. Czy operacja oszczędzająca przy dwóch guzach i małych piersiach jest dobrym rozwiązaniem? Jeśli nie, czy zakładanie znacznika ma sens?
3. Jakie są rokowania?
4. Jak długo jeszcze mogę czekać z rozpoczęciem leczenia?
 

 

Odpowiedź:

 

Rak zrazikowy może występować wieloogniskowo. Zabrodawkowa lokalizacja guzka (o ile to rak) raczej przemawia za mastektomią, a nie leczeniem oszczędzającym.
Może równocześnie z zakładaniem znacznika (żeby w przypadku bardzo dobrej odpowiedzi na leczenie wiedzieć, gdzie był guz) lekarz wykona biopsję. Rodzaju cht to nie zmieni, ale gdyby drugi guz nie był rakiem, to można wówczas rozważyć operację oszczędzającą.
O hormonoterapii zdecyduje onkolog kliniczny po cht i operacji.

O rokowaniu będzie można mówić po operacji, a leczenia nie powinno się odwlekać. Gdyby zrobiono drugą biopsję, to i tak nie będzie ona miała wpływu na rodzaj chemioterapii.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...