Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2019-02-20 09:15:52

Długie oczekiwanie na wyniki

Bardzo proszę o pomoc. Nigdy nie mieliśmy styczności z nowotworem. U mojej 40 letniej siostry wykryto nowotwór złośliwy piersi prawej naciekający na węzły i ognisko zapalne na wątrobie nie nadające się do operacji ok. 2,5 cm.
Od pierwszego kontaktu z lekarzem onkologiem mija 6 tygodni. Siostra miała zrobione usg, biopsję cienkoigłową węzłów chłonnych i gruboigłową piersi dwóch ognisk. Mija miesiąc, nie spłynęły jeszcze wyniki gruboigłowe.

Czy takie czekanie nie obciąża jej dodatkowo? Doskwiera jej ból i rozpieranie w okolicy wątroby. Dostała pabi- dexametason 1mg i doretę. Czas oczekiwania strasznie obciąża ją psychicznie. Jak mam jej pomoc?

 

Odpowiedź:

 

W oczekiwaniu na wynik badania mikroskopowego z biopsji piersi i węzłów chłonnych można porozmawiać z lekarzem na temat skierowania siostry na badanie tomografią komputerową (TK) w celu wyjaśnienia charakteru zmiany w wątrobie. Kto powiedział, że jest to "ognisko zapalne"? Jeśli zmiana w wątrobie wygląda jak przerzut raka i nie można zrobić biopsji, to najpewniej trzeba przyjąć, że jest to rozsiew choroby. W tej sytuacji trzeba też zrobić TK klatki piersiowej i badanie izotopowe kości, żeby wiedzieć dokładnie, jaki jest zasięg choroby przed rozpoczęciem leczenia.
A może trzeba zatelefonować do ośrodka, w którym robiono biopsję, bo cztery tygodnie oczekiwania, to zdecydowanie za długo!
Można też w oczekiwaniu na wyniki badań zaplanować wcześniej konsultację kardiologiczną i badanie echo serca, żeby "przygotować grunt" do dalszych działań, w tym do rozpoczęcia chemioterapii.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2020-01-18 11:25:09

  Problem z wykonaniem biopsji

  Mojej mamie na usg wyszedł nowotwór zakwalifikowany jako BIRADS 4 określony jako nieregularne zagęszczenie....
 • Avatar

  2020-01-15 12:05:24

  Refundacja Rybocyklibu

  Rak zrazikowy, ER 100%, PR brak, Her ujemny, Ki67 10%, Luminalny B, węzły czyste, wątroba też, guz duży 4 cm i naciek w...
 • Avatar

  2020-01-10 12:31:31

  Podniesienie poziomu neutrofili

  Chciałam się zapytać, czy w przypadku spadku neutrofili po pierwszej chemioterapii do poziomu 0,8 i przełożeniu chemii na...