Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2019-02-20 09:15:52

Długie oczekiwanie na wyniki

Bardzo proszę o pomoc. Nigdy nie mieliśmy styczności z nowotworem. U mojej 40 letniej siostry wykryto nowotwór złośliwy piersi prawej naciekający na węzły i ognisko zapalne na wątrobie nie nadające się do operacji ok. 2,5 cm.
Od pierwszego kontaktu z lekarzem onkologiem mija 6 tygodni. Siostra miała zrobione usg, biopsję cienkoigłową węzłów chłonnych i gruboigłową piersi dwóch ognisk. Mija miesiąc, nie spłynęły jeszcze wyniki gruboigłowe.

Czy takie czekanie nie obciąża jej dodatkowo? Doskwiera jej ból i rozpieranie w okolicy wątroby. Dostała pabi- dexametason 1mg i doretę. Czas oczekiwania strasznie obciąża ją psychicznie. Jak mam jej pomoc?

 

Odpowiedź:

 

W oczekiwaniu na wynik badania mikroskopowego z biopsji piersi i węzłów chłonnych można porozmawiać z lekarzem na temat skierowania siostry na badanie tomografią komputerową (TK) w celu wyjaśnienia charakteru zmiany w wątrobie. Kto powiedział, że jest to "ognisko zapalne"? Jeśli zmiana w wątrobie wygląda jak przerzut raka i nie można zrobić biopsji, to najpewniej trzeba przyjąć, że jest to rozsiew choroby. W tej sytuacji trzeba też zrobić TK klatki piersiowej i badanie izotopowe kości, żeby wiedzieć dokładnie, jaki jest zasięg choroby przed rozpoczęciem leczenia.
A może trzeba zatelefonować do ośrodka, w którym robiono biopsję, bo cztery tygodnie oczekiwania, to zdecydowanie za długo!
Można też w oczekiwaniu na wyniki badań zaplanować wcześniej konsultację kardiologiczną i badanie echo serca, żeby "przygotować grunt" do dalszych działań, w tym do rozpoczęcia chemioterapii.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...