Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2019-03-17 12:04:07

Jakie powinno być zastosowane leczenie

U mojej mamy wykryto raka piersi. Dotychczas miała robioną biopsję guza, usg węzłów chłonnych pachy i szyi, usg jamy brzusznej oraz rtg klatki piersiowej. Węzły chłonne nie są powiększone (poza jednym na szyi 14 mm, ale akurat w okolicach badania pobolewało mamę gardło), usg brzucha wszystko w normie oraz rtg klatki piersiowej w normie. Guz z mammografii wyszedł miesiąc temu wielkości 18 x 25 mm.
Wyniki biopsji: Naciekający rak gruczołu piersiowego. Utkanie niezróżnicowanego raka z rozległymi polami martwicy oraz ogniskami martwicy przypominającej tkankę chrzęstną (rak metaplastyczny?). Wykonano badanie IHC: CK7(+), HER-2: (1+) status ujemny, ER: brak ekspresji, PgR: (1+) 70% wybarwionych jąder komórek raka, Ki67 (+) 70% wybarwionych jąder komórek raka. Wskazane powtórne oznaczenie profilu IHC komórek nowotworu z materiału pooperacyjnego.
Prosiłabym bardzo o wyjaśnienie jakie leczenie czeka mamę po takich wynikach, czy przy tym rodzaju raka są gorsze rokowania?

 

Odpowiedź:

 

Na pewno czeka mamę operacja.

Po uzyskaniu pełnego wyniku badania mikroskopowego po operacji i powtórnym oznaczeniu receptorów będzie można ocenić rokowanie i ustalić plan leczenia.

 

Uzupełnienie pytania:

 

Konsylium zaproponowało mamie przy tych wynikach dwie opcje leczenia, pierwsza to najpierw chemioterapia a potem operacja oszczędzająca i naświetlania, druga mastektomia podskórna z jednoczesną rekonstrukcją proteza/implantem i po rekonwalescencji chemioterapia. Powtarzali, że obydwie opcje są tak samo skuteczne w leczeniu i nie zaproponowali na prośbę, które rozwiązanie jest lepsze. Mama wstępnie zdecydowała się na drugą opcję. I dodatkowo przed operacją dzień wcześniej będą wykonywać limfoscyntygrafię.
Czy opcje leczenia, które zostały zaproponowane są wystarczające przy tych wynikach?
Czy mastektomia z jednoczesną rekonstrukcją, nie wpływa na leczenie chemioterapią?
Czy trzeba odpowiedni czas od zabiegu odczekać aby podać chemioterapię?
Czy jeśli będzie się wszystko dłużej goić i nie będzie można podać chemii nie wpłynie to znacząco na odległe skutki leczenia typu przerzuty?

 

Odpowiedź:

 

Istotnie, oba sposoby postępowania są porównywalne, dlatego nie mogli powiedzieć, który jest lepszy.
Wybór pierwszej metody zakłada spowodowanie zmniejszenia się guza w piersi i umożliwienie leczenia oszczędzającego. Dałby też odpowiedź na temat skuteczności chemioterapii, bo po operacji pod mikroskopem byłyby oceniony stopień uszkodzenia komórek raka. Nie wpłynęłoby to na dalsze kroki.
Czas od operacji do rozpoczęcia chemioterapii - niezależnie od tego, czy mastektomia byłaby z jednoczesną rekonstrukcją, czy bez niej jest zbliżony. Gdyby było inaczej, nie proponowano by takich zabiegów.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...