Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2019-04-07 11:40:07

Torbiel z przegrodami

Kilka dni temu podczas kontrolnego badania USG okazało się, że w prawej piersi mam torbiel z przegrodami, poza tym powiększony węzeł chłonny pod pachą po tej samej stronie.
Opis całego USG jest następujący: W prawym dole pachowym poj. węzeł o zachowanej strukturze o wym: 16 x 4 mm, w dołach nad i podobojczykowych nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych. Zmian ogniskowych litych nie uwidoczniono. W sutku prawym na G 8 torbiel z przegrodami o wym. 4 x 2 mm - do kontroli za 6m. Przewody mlekowe nie są poszerzone. Wniosek: BIRADS 3, kontrola za 6m.
Na moje pytania radiolog odpowiedziała, że węzeł to najpewniej efekt golenia i podrażnień na tym tle, zaś torbiel nie wygląda groźnie, ale ze względu na obecność przegród trzeba sprawdzać co 6-mcy zamiast raz w roku. Żadnych dodatkowych badań nie rekomendowała. Ponieważ wynik bardzo mnie zaniepokoił, moje pytanie jest następujące: czy nie należałoby profilaktycznie pozbyć się tej zmiany? Mam nieprzyjemne wrażenie, że mogę nosić w sobie bombę z opóźnionym zapłonem, która nie wiadomo kiedy może wybuchnąć - bardzo martwi mnie fakt, że torbiel ma te przegrody plus powiększony węzeł o tej samej stronie... Czy tego typu zmiany można usuwać za pomocą biopsji, czy konieczny jest zabieg wycięcia? Czy kolejnym krokiem - niezależnie od słów radiologa - powinna być wizyta u chirurga?
Będę bardzo wdzięczna za poradę, nie mogę przestać o tym myśleć i bardzo się stresuję.

 

Odpowiedź:

 

Torbiele to zmiany łagodne, zależne od aktywności hormonalnej. Przy tej wielkości zmiany ciężko jednoznacznie ocenić zmianę aczkolwiek każda interwencja także pozostawia ślad w obrębie gruczołu, niejednokrotnie dużo trudniejszy do oceny przez radiologa. Proponuję zrobić kontrolne USG, jeśli zmiana nie będzie budziła niepokoju onkologicznego i nie powiększy się znacząco, pozostawić do obserwacji. Węzeł może być powiększony, jeśli nie jest podejrzany onkologicznie w ocenie radiologa należy pozostawić go do obserwacji. W razie podejrzanego charakteru zmian w kontrolnym badaniu USG proponuję: Biopsję mammotomiczną torbieli (przy tej zmianie finałem będzie całkowite usunięcie zmiany) oraz BAC węzła chłonnego.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2021-05-07 12:56:40

  Czy leczenie jest prawidłowe

  Mastektomia w 2015 r. Obecny wiek 50 lat. Stopień złośliwości G1, stopień zawansowania pT1cpN(sn)0R0, ki67 >10%. Od...
 • Avatar

  2021-05-04 12:36:43

  Czy leczenie jest prawidłowe

  Proszę o analizę wyników i ewentualnie informację czy jest dobrze dobrane leczenie, czy można coś dodać? Lat 38,...
 • Avatar

  2021-05-04 12:33:22

  Powrót miesiączki - cd.

  Kontynuacja pytania "Powrót miesiączki" z 30 kwietnia 2012 r.   Pytałam swojego onkologa...