Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2019-05-05 10:09:09

Interpretacja przypadku

Proszę o pomoc w zrozumieniu wyniku badania histopatologicznego.
Mamie 60 lat wykryto w mammografii zwapnienia w skupiskach, określono na BIRADS 4a po celowanej mammografii. Po wykonaniu biopsji mammotomicznej pod kontrolą MRI, zrobiono jeszcze mammografię spektralną, która wykazała, że w piersi prawej jest wzmocnienie kontrastowe 10 mm. Wczoraj dostałyśmy wynik biopsji: rak przewodowy in situ: NG2 i NG3, typ lity i czopiasty. ER 90%, PR 0%, HER2 ++, ki67 5%. Niebawem będzie konsylium, ale póki co zaproponowano operację oszczędzającą i radioterapię oraz wycięcie wartownika. Mama jest gotowa usunąć cała pierś albo i obie.
Proszę o poradę i wytłumaczenie:
1. Jeśli będzie usunięta cała pierś zamiast samego guza, czy wtedy nie ma ryzyka wznowy?
2. Czy zasadne będzie i czy można prosić lekarza o usunięcie obydwu piersi? Czy chroni to bardziej przed nawrotem choroby.
3. Ostatnie moje pytanie dotyczy samego wyniku biopsji, czy może się zmienić (biopsja mammotomiczna) po operacji i np. okazać się, że to jednak rak inwazyjny? Czy biopsja mammotomiczna jest miarodajna?

 

Odpowiedź:

 

Zacznę od trzeciego pytania: biopsja mammotomiczna nigdy nie daje stuprocentowej odpowiedzi, ponieważ nowotwór nie musi być strukturą jednorodną. Część może stanowić rak przedinwazyjny, a w innym miejscu może dojść do inwazji lub mikroinwazji. Dlatego planuje się wycięcie węzła wartowniczego.
Wskazaniem do drugiej mastektomii (i to względnym wskazaniem!) mogłoby być stwierdzenie obecności mutacji w genie (genach), która zwiększałaby znacząco ryzyko zachorowania na raka piersi.
Operacja oszczędzająca uzupełniona napromienieniem jest równorzędna mastektomii. W przypadku stwierdzenia tylko raka in situ nie zawsze jest konieczne napromienianie.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-01-12 15:26:13

  Interpretacja przypadku

  Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
 • Avatar

  2022-01-12 15:22:42

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...
 • Avatar

  2022-01-10 12:07:29

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Invasive breast carcinoma-invasine lobular carcinoma G2. Odczyny immunohistochemiczne w komórkach raka: E-kadheryna...