Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2019-05-05 10:09:09

Interpretacja przypadku

Proszę o pomoc w zrozumieniu wyniku badania histopatologicznego.
Mamie 60 lat wykryto w mammografii zwapnienia w skupiskach, określono na BIRADS 4a po celowanej mammografii. Po wykonaniu biopsji mammotomicznej pod kontrolą MRI, zrobiono jeszcze mammografię spektralną, która wykazała, że w piersi prawej jest wzmocnienie kontrastowe 10 mm. Wczoraj dostałyśmy wynik biopsji: rak przewodowy in situ: NG2 i NG3, typ lity i czopiasty. ER 90%, PR 0%, HER2 ++, ki67 5%. Niebawem będzie konsylium, ale póki co zaproponowano operację oszczędzającą i radioterapię oraz wycięcie wartownika. Mama jest gotowa usunąć cała pierś albo i obie.
Proszę o poradę i wytłumaczenie:
1. Jeśli będzie usunięta cała pierś zamiast samego guza, czy wtedy nie ma ryzyka wznowy?
2. Czy zasadne będzie i czy można prosić lekarza o usunięcie obydwu piersi? Czy chroni to bardziej przed nawrotem choroby.
3. Ostatnie moje pytanie dotyczy samego wyniku biopsji, czy może się zmienić (biopsja mammotomiczna) po operacji i np. okazać się, że to jednak rak inwazyjny? Czy biopsja mammotomiczna jest miarodajna?

 

Odpowiedź:

 

Zacznę od trzeciego pytania: biopsja mammotomiczna nigdy nie daje stuprocentowej odpowiedzi, ponieważ nowotwór nie musi być strukturą jednorodną. Część może stanowić rak przedinwazyjny, a w innym miejscu może dojść do inwazji lub mikroinwazji. Dlatego planuje się wycięcie węzła wartowniczego.
Wskazaniem do drugiej mastektomii (i to względnym wskazaniem!) mogłoby być stwierdzenie obecności mutacji w genie (genach), która zwiększałaby znacząco ryzyko zachorowania na raka piersi.
Operacja oszczędzająca uzupełniona napromienieniem jest równorzędna mastektomii. W przypadku stwierdzenia tylko raka in situ nie zawsze jest konieczne napromienianie.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...