Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2008-01-04 00:00:00

Kapuściane kiełbaski na raka

Za parę miesięcy na rynku mają pojawić się wędliny zawierające antyrakowe substancje pochodzące z kapusty - zapowiadają naukowcy z Politechniki Gdańskiej

Pomysł wprowadzenia przyjaznych związków z kapusty do produktów spożywczych narodził się przypadkiem. Chodziło o tradycyjnego schabowego z kapustą. Naukowców zastanawiało, czy jego popularność w Polsce wiąże się tylko z łatwością i powszechnością hodowli świń i upraw kapusty, czy też ma to jakieś głębsze podstawy.

- Już pierwsze wyniki rzuciły mnie na kolana - mówi dr Agnieszka Bartoszek z Katedry Chemii, Technologii i Biotechnologii Żywności Politechniki Gdańskiej. Kapusta okazała się według niej fenomenalnym warzywem. - Zawiera komplet substancji, które w różny sposób chronią ludzki organizm przed skutkami skażonego środowiska - zachwala badaczka.

Okazuje się, że kapusta działa na różnych poziomach: nie dopuszcza do naszego organizmu niebezpiecznych rakotwórczych związków, wspomaga własną obronę organizmu i wzmacnia te mechanizmy, które naprawiają już powstałe uszkodzenia.

Naukowcy z PG nawiązali współpracę z jednym z pomorskich zakładów mięsnych i tak pojawiły się wędliny wzbogacone w antyrakowe składniki. Już wkrótce w sklepach pojawić się mają parówki, frankfurterki czy kiełbasa krakowska z dodatkiem kapusty, smakujące jak tradycyjne wędliny.

Prof. Wiesława Łysiak-Szydłowska, kierowniczka Zakładu Żywienia Klinicznego i Diagnostyki Laboratoryjnej Akademii Medycznej w Gdańsku, nieco sceptycznie podchodzi jednak do pomysłu umieszczania cennych związków z kapusty akurat w parówkach. Do ich produkcji używane jest bowiem mięso gorszego rodzaju, parówki są jednym z najbardziej tłustych produktów na rynku, a przez to, z kapustą czy bez, i tak są niezdrowe.

Nie da się jednak zaprzeczyć, że wiele elementów diety służy zdrowiu. To udowodnione: np. w populacjach, które jedzą dużo błonnika, rzadziej zdarzają się nowotwory jelita grubego; tam, gdzie spożywa się wiele soli czy czosnku - kobiety rzadziej zapadają na nowotwory piersi.

- W tradycyjnej polskiej diecie takimi dobrymi elementami są różnego rodzaju kiszonki, dostarczające bakterii kwasu mlekowego, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego - mówi prof. Łysiak-Szydłowska.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Amazonki.Net

Poczytaj również

  • Avatar

    2022-11-06 08:50:50

    Interpretacja USG piersi

    Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
  • Avatar

    2022-11-05 10:59:10

    Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

    Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
  • Avatar

    2022-11-05 10:55:28

    Interpretacja przypadku

    Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...