Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2019-05-22 20:16:15

Rezygnacja z operacji

Mama ma 78 lat.
Wynik biopsji gruboigłowej: carcinoma invasium NST – G2; NG II; IM 8/10 HPF (kat B5) ER (+++); PR (+++); HER 2 (+) status (-); Ki67 10%.
Wg mammografii nieregularne zagęszczenie o śr. 13 mm o wyglądzie rozrostu złośliwego. Wciągnięcie brodawki. Niepodejrzane węzły chłonne w dołach pachowych. BIRADS 5.
Wykonano tomografię jamy brzusznej i klatki piersiowej i nie stwierdzono przerzutów, jedynie naczyniak w wątrobie, torbiel w nerce oraz guzki w prawym płucu o wyglądzie ziarniaków pozapalnych.
Wykonano biopsję cienkoigłową węzłów chłonnych ale brak komórek węzła w badanym materiale.
Na dzień dzisiejszy onkolog zapisał jedynie tamoxifen 20 mg uznając, że operacja nie jest konieczna. Mama bardzo źle znosi tamoxifen, ma okropne bóle głowy, bóle stawowo-mięśniowe, bóle w dole brzucha.
Pytanie czy hormonoterapia jest wystarczająca? Skoro to jest nowotwór złośliwy to czy nie powinna być operacja, a potem hormonoterapia?
Mama leczy się na nadciśnienie, przyjmuje też leki uspokajające.

 

Odpowiedzi:

 

Nie wiem jakie były przeciwwskazania do operacji. Jeśli nie było, to może należy ponownie omówić sprawę dalszego leczenia i jednak rozważyć zabieg operacyjny. Uważam, że usunięcie guzka i zrobienie biopsji węzłów wartowniczych będzie korzystne. Można jedynie przemyśleć zaniechanie uzupełniającej radioterapii lub zastosowanie pooperacyjnej brachyterapii (napromienianie miejscowe za pomocą aplikatorów w postaci swego rodzaju igieł). Zamiast źle tolerowanego tamoksyfenu można prowadzić leczenie letrozolem. Wtedy jednak trzeba upewnić się, że mama nie ma osteoporozy i dodatkowo podawać wapń i witaminę D3.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również