Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2019-05-30 20:15:00

MZ: Breast Cancer Unit to nowa jakość opieki dla pacjentów z nowotworem piers

- Jest to pierwsze rozporządzenie dotyczące wyspecjalizowanej, kompleksowej, koordynowanej opieki dla pacjentów z rakiem piersi - podkreślał wiceminister Sławomir Gadomski podczas środowej (29 maja) konferencji prasowej, na której poinformował, że minister zdrowia Łukasz Szumowski podpisał projekt rozporządzenia w tej sprawie. 

- Pracujemy nad kolejnymi zmianami, do konsultacji publicznych został już skierowany projekt rozporządzenia w zakresie koordynowanej opieki w raku płuca - zapowiedział Gadomski.
Jak już informowaliśmy, wprowadzenie Breast Cancer Unitów (BCU) obejmuje 3 rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu: leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rehabilitacji leczniczej.
Czytaj: MZ: rozporządzenia dotyczące Breast Cancer Unitów podpisane, wejdą w życie 1 października
Dzięki temu powstaną wyspecjalizowane jednostki przeznaczone dla pacjentów z rakiem piersi, zapewniające im kompleksową diagnostykę oraz indywidualny proces leczenia onkologicznego. W ośrodkach BCU będą przyjmować lekarze różnych specjalności, m.in. onkolodzy, chirurdzy onkologiczni, specjaliści od chemioterapii i radioterapii, psycholodzy kliniczni, rehabilitanci. Taki model organizacji opieki nad pacjentami onkologicznymi funkcjonuje w wieku krajach, w Polsce czekaliśmy na niego od lat.
- Liczymy na poprawę efektywności leczenia. Pacjent, trafiając do ośrodka referencyjnego BCU, zostanie zaopiekowany - od diagnostyki, przez leczenie i rehabilitację, po monitoring skuteczności leczenia już po zakończeniu procesu terapeutycznego - mówił wiceminister Gadomski.
Tworzenie unitów wynika z potrzeby zwiększenia skuteczności w walce z chorobami nowotworowymi. Niektóre z propozycji, wzorem krajów o lepszych wynikach leczenia pacjentów onkologicznych, są związane z tworzeniem tzw. unitów narządowych, czyli wyspecjalizowanych ośrodków zajmujących się kompleksowo diagnostyką i leczeniem nowotworów jednego narządu lub układu/lokalizacji.
Projekty rozporządzeń ministra zdrowia implementujące tworzenie unitów opierają się na założeniach, które są podobne lub spójne dla większości rodzajów nowotworów. Najważniejsze z tych założeń obejmują:
1. określenie wymagań jakościowych i organizacyjnych dla wybranych świadczeń gwarantowanych,
2. określenie doświadczenia wymaganego do diagnozowania i leczenia zaawansowanych przypadków nowotworów, zdefiniowane głównie przez ilość wykonanych badań i zabiegów operacyjnych;

3. możliwość wykonania świadczeń możliwie wysokiej jakości, także blisko pacjenta, takich jak:
a. profilaktyczne programy zdrowotne,
b. programy lekowe,
c. ambulatoryjna opieka specjalistyczna,
d. leczenie szpitalne,
e. rehabilitacja lecznicza,
f. leczenie bólu,
g. diagnostyka genetyczna,
h. radioterapia, chemioterapia;
4. możliwość prospektywnego monitorowania wskaźników leczenia onkologicznego poprzez mierniki oceny prowadzenia diagnostyki i leczenia onkologicznego.
Kolejne cele, które będą podejmowane w unitach, to:
a. odwrócenie procesu rozpoznawania choroby w późnym stadium zaawansowania,
b. zapewnienie właściwej koordynacji procesu diagnostyczno-terapeutycznego,
c. skupienie poszczególnych etapów leczenia pacjenta,
d. stałe, niezależne od danej placówki medycznej monitorowanie wyników (jakości) leczenia.
Czytaj: gov.pl  

źródło: www.rynekzdrowia.pl
poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2021-02-15 11:34:20

  Szczepienie przeciw COVID - cd.

  Kontynuacja pytania "Szczepienie przeciw COVID " z 8 lutego 2012 r.   Czy 16 dnia po mastektomii...
 • Avatar

  2021-02-12 12:34:07

  Jakie powinnam zrobić badania

  Obszar lito - torbielowaty o zatartych rysach z mikrozwapnieniami. Birads 4B, guz ma 7 cm. Po mammografii i USG zlecono...
 • Avatar

  2021-02-12 12:31:04

  Interpretacja wyniku RM

  Moja mama ma 50 lat (w trakcie menopauzy) Wyniki biopsji: rak inwazyjny, NOS z przerzutami do węzłów chłonnych,...