Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2008-02-01 00:00:00

Supermaszyna na nowotwory

Chirurdzy onkologiczni z Olsztyna dostali nowoczesne narzędzia elektrochirurgiczne, które pozwolą na skuteczniejsze leczenie chorych na raka. Taki podarunek sprawili szpitalowi olsztyńscy rotarianie.

Warte 110 tys. zł urządzenie znalazło się w czwartek na bloku operacyjnym Polikliniki MSWiA. Elektronarzędzie rozcina tkankę za pomocą energii elektrycznej, a właściwie wytwarzanej przez nią wysokiej temperatury. To pozwala przeprowadzać najbardziej skomplikowane operacje chirurgiczne, m.in. żołądka, wątroby czy piersi. Wysoka temperatura tnie tkankę lub stapia naczynia krwionośne. - Dzięki temu upływ krwi jest minimalny. Zupełnie inaczej niż podczas klasycznej operacji przy użyciu skalpela - podkreśla dr Michał Tenderenda, ordynator chirurgii onkologicznej.

Pacjenci operowani nową metodą powinni lżej przechodzić nawet skomplikowane zabiegi. Lekarze liczą, że krótszy mniej więcej o połowę czas operacji i mały upływ krwi pozwoli na szybsze wypisywanie pacjentów do domu.

- To pierwsze takie urządzenie w naszym mieście - cieszy się dr Tenderenda. - Sprzęt jest najnowszej generacji, w Polsce jest sprzedawany zaledwie od pół roku. Dzięki Klubowi Rotary mamy go już w Olsztynie.

Pierwsi pacjenci zostaną zoperowani nową metodą w połowie stycznia. Zanim to nastąpi, urządzenie będzie instalowane w sali operacyjnej. - Pacjentów z pewnością nam nie zabraknie. Rocznie operujemy ponad 3 tys. chorych, z tego tysiąc operacji jest poważnych - dodaje Michał Tenderenda.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Amazonki.Net

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-10-02 18:18:21

  Immunoterapia; marihuana medyczna

  Dwa miesiące temu otrzymałam diagnozę: rak przewodowy naciekający NOS potrójnie ujemny w II stadium z przerzutem do...
 • Avatar

  2022-09-20 17:07:55

  Luteina po leczeniu raka piersi

  Lekarz ginekolog z powodu torbieli jajnika przepisał mi Luteinę na 5 dni w celu wywołania okresu. Moje pytanie brzmi czy...
 • Avatar

  2022-09-13 10:01:43

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Mam 40 lat, 31.05.2022 zdiagnozowano u mnie raka Lumianlnego A (Her-2 ujemny), Ki67 wynosi 14%, rak naciekający, inwazyjny,...