Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2008-02-01 00:00:00

Supermaszyna na nowotwory

Chirurdzy onkologiczni z Olsztyna dostali nowoczesne narzędzia elektrochirurgiczne, które pozwolą na skuteczniejsze leczenie chorych na raka. Taki podarunek sprawili szpitalowi olsztyńscy rotarianie.

Warte 110 tys. zł urządzenie znalazło się w czwartek na bloku operacyjnym Polikliniki MSWiA. Elektronarzędzie rozcina tkankę za pomocą energii elektrycznej, a właściwie wytwarzanej przez nią wysokiej temperatury. To pozwala przeprowadzać najbardziej skomplikowane operacje chirurgiczne, m.in. żołądka, wątroby czy piersi. Wysoka temperatura tnie tkankę lub stapia naczynia krwionośne. - Dzięki temu upływ krwi jest minimalny. Zupełnie inaczej niż podczas klasycznej operacji przy użyciu skalpela - podkreśla dr Michał Tenderenda, ordynator chirurgii onkologicznej.

Pacjenci operowani nową metodą powinni lżej przechodzić nawet skomplikowane zabiegi. Lekarze liczą, że krótszy mniej więcej o połowę czas operacji i mały upływ krwi pozwoli na szybsze wypisywanie pacjentów do domu.

- To pierwsze takie urządzenie w naszym mieście - cieszy się dr Tenderenda. - Sprzęt jest najnowszej generacji, w Polsce jest sprzedawany zaledwie od pół roku. Dzięki Klubowi Rotary mamy go już w Olsztynie.

Pierwsi pacjenci zostaną zoperowani nową metodą w połowie stycznia. Zanim to nastąpi, urządzenie będzie instalowane w sali operacyjnej. - Pacjentów z pewnością nam nie zabraknie. Rocznie operujemy ponad 3 tys. chorych, z tego tysiąc operacji jest poważnych - dodaje Michał Tenderenda.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Amazonki.Net

Poczytaj również

 • Avatar

  2018-12-18 11:39:39

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Mężczyzna, wiek 60 lat. Rak naciekający NST NHG1 (1+2+2) IM7/10 HPF. Guz wielkości 19 x 12 x 15 mm. Wynik biopsji...
 • Avatar

  2018-12-17 11:34:29

  Rekonstrukcja dużej piersi

  Jestem po mastektomii prostej prawej piersi, diagnoza - rozległy dcis o wysokim stopniu złośliwości. Myślę o rekonstrukcji,...
 • Avatar

  2018-12-17 11:30:44

  Interpretacja przypadku - cd.

  Kontynuacja pytania "Interpretacja przypadku" z 14 grudnia 1018 r.   Niestety lekarz stwierdził, że...