Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2019-06-13 09:36:45

Czy konieczna jest chemioterapia

Mama lat 64 ze stwierdzonym rakiem złośliwym: zrazikowy naciekający i jednocześnie rak inwazyjny bez określonego typu o wielkości 1.5 x 1.5 x 1.5 cm. Jest po prawostronnej mastektomii z biopsją wartownika. Biopsja wykazała makroprzerzut o wielkości 9 mm przekraczający torebkę węzła. Kolejna operacja w planach.
Wynik hist. z raka naciekającego: Luminalny A, HER2 ujemny (0), estr. i prog. 80%, Ki67 16%, Nh gande 2.
Moje pytanie to jakie są rokowania w przypadku mamy i czy przy przerzucie do węzłów chłonnych chemioterapia będzie konieczna?
Ponadto chciałam zapytać o wynik histop. Dlaczego opis dotyczy tylko raka naciekającego, a nie ma analizy drugiego, stwierdzonego czyli raka inwazyjnego bez określonego typu?

 

Odpowiedź:

 

O rokowaniu i planie leczenia będzie można rozmawiać po drugiej operacji: wszystko będzie zależało od liczby zajętych węzłów chłonnych.
Wynik badania mikroskopowego jest opisany w sposób wyczerpujący: guz składał się z dwóch rodzajów nowotworu i wszystkie cechy biologiczne są podane. Bardzo często guz w piersi (nowotwór złośliwy) jest niejednorodny i wtedy zdarzają się opisy takie jak u mamy.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również