Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2008-02-01 00:00:00

Kamień milowy w leczeniu raka piersi

W połowie grudnia 2007 roku w USA opublikowano przełomowe wyniki jednego z największych badań nad rakiem piersi, które zwiastują osiągnięcie punktu zwrotnego w leczeniu kobiet we wczesnym stadium raka piersi. Badanie przedstawia korzyści ze stosowania anastrozolu w porównaniu z tamoksyfenem. Anastrozol lepiej zapobiega nawrotom choroby, nawet cztery lata po zakończeniu leczenia. ...

Warszawa, 1 lutego 2008 r. – W połowie grudnia 2007 roku w USA opublikowano przełomowe wyniki jednego z największych badań nad rakiem piersi, które zwiastują osiągnięcie punktu zwrotnego w leczeniu kobiet we wczesnym stadium raka piersi. Badanie przedstawia korzyści ze stosowania anastrozolu w porównaniu z tamoksyfenem. Anastrozol lepiej zapobiega nawrotom choroby, nawet cztery lata po zakończeniu leczenia.

Trwające 100 miesięcy (ponad 8 lat) badanie ATAC (Arimidex, Tamoxifen, Alone or in Combination) to jedno z największych i najdłużej prowadzonych badań nad rakiem piersi. Najnowsze wyniki dostarczają kolejnych dowodów potwierdzających tezę o znaczącej wyższości anastrozolu nad tamoksyfenem w zmniejszaniu ryzyka nawrotów i wydłużeniu czasu przeżycia wolnego od choroby. Badano kobiety po menopauzie z wczesnym rakiem piersi.  

Wyniki badań, opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „The Lancet Oncology” wskazują, że nawet po blisko czterech latach od zakończenia leczenia, ryzyko nawrotu choroby w każdej postaci jest mniejsze w przypadku zastosowania leczenia anastrozolem niż tamoksyfenem. Lek AstraZeneca jest pierwszym inhibitorem aromatazy, dla którego wykazano wydłużenie efektu działania. Korzyści z przyjmowania leku są widoczne przez wiele lat po zakończeniu leczenia.

„Nowe wyniki badania ATAC wskazują na to, że stosowanie tamoksyfenu, a nie anastrozolu w leczeniu wczesnego raka piersi u kobiet po menopauzie nie znajduje dalszego uzasadnienia. Jeśli uda nam się zapobiec nawrotom, rak piersi nie będzie przyczyną śmierci kobiet”. – mówi profesor John Forbes ze Szpitala Newcastle Mater Misericordiae w Australii.

Anastrozol w sposób znaczący wydłuża czas do momentu wystąpienia nawrotów raka piersi u pacjentek z guzem hormonozależnym, co jest ważnym wskaźnikiem rokowniczym. Istotne jest zmniejszenie ryzyka nawrotu, ponieważ wystąpienie nawrotu wiąże się ze zwiększeniem ryzyka zgonu. Anastrozol jest jedynym inhibitorem aromatazy, który w porównaniu z tamoksyfenem wykazuje znamienny wzrost czasu przeżycia wolnego od choroby, czasu do progresji, czasu do wystąpienia przerzutów odległych w tak długim okresie obserwacji.

Wyniki badania ATAC po 100-miesięcznym okresie obserwacji wskazują, że w porównaniu z tamoksyfenem, anastrozol:

    *
      zmniejsza ryzyko nawrotów wszelkiego rodzaju o 24%
    *
      wydłuża czas przeżycia wolnego od choroby (DFS) o 15%
    *
      zmniejsza ryzyko wystąpienia przerzutów odległych o 16%
    *
      zmniejsza częstość występowania raka drugiej piersi o 40%  

Profesor John Forbes, prezentując wyniki badań na sympozjum dot. raka piersi w San Antonio (San Antonio Breast Cancer Symposium – SABCS), skomentował je w sposób następujący: „ATAC jest przełomowym badaniem, które wprowadziło istotne zmiany w leczeniu raka piersi. Obecnie w wielu krajach anastrozol zastępuje tamoksyfen w roli standardu leczenia. Dla krajów, w których praktyka jest odmienna, te najnowsze dane stanowią wielkie wyzwanie. Wyniki badań pokazują bowiem, że efekt ochronny anastrozolu jest obecny długo po zakończeniu leczenia, co stanowi niekwestionowany argument za rozpoczynaniem terapii anastrozolem, jeśli chcemy zwiększyć szanse kobiet na życie wolne od choroby”.

Badanie ATAC, w którym analizowano okres prawie dwa razy dłuższy niż w jakichkolwiek innych badaniach inhibitorów aromatazy, dostarcza dodatkowych informacji na temat profilu bezpieczeństwa anastrozolu w perspektywie długoterminowej. Okazuje się, że długotrwałe stosowanie anastrozolu nie zwiększa ryzyka działań niepożądanych. „Dane długoterminowe dostarczają lekarzom ważnych informacji. Mogą oni być pewni, że anastrozol pozwoli ich pacjentkom czerpać korzyści z terapii, która jest skuteczna w długim okresie, dobrze tolerowana i posiada znany profil bezpieczeństwa. Uaktualnienie wyników badania ATAC po 100 miesiącach obserwacji wzmacnia pozycję anastrozolu jako standardu leczenia wszystkich kobiet po menopauzie, u których stwierdzono wrażliwy na hormony nowotwór we wczesnym stadium zaawansowania. Niezależnie od ryzyka nawrotu choroby anastrozol pomaga kobietom żyć dłużej bez raka”. – powiedział prof. Anthony Howell z Christie Hospital w Wielkiej Brytanii.

ATAC: Arimidex, Tamoxifen, Alone or in Combination. Więcej informacji na temat badania ATAC znajduje się pod adresem www.ATAC100.com

Referencje:

   1. The ATAC Trialist Group - Effect of anastrozole and tamoxifen as adjuvant treatment for early-stage breast cancer; 100- month analysis of the ATAC trial. Lancet Oncol 2008; 9:45-53
   2. Forbes J, on behalf on the ATAC Trialist’s Group. ATAC: 100 month median follow-up shows continued superior efficacy and no excess fracture risk for anastrozole compared with tamoxifen after treatment completion. Abstract no 41. San Antonio Breast Cancer Symposium 2007.   

Dodatkowych informacji udziela:

Jacek Ławrecki
Kierownik ds. Komunikacji Zewnętrznej
AstraZeneca Pharma Poland Sp. z o.o.
tel.: (22) 874 35 00
fax: (22) 874 35 10
e-mail: jacek.lawrecki@astrazeneca.com

źródło: netPR
poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Amazonki.Net

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...