Europosłowie PO chcą powołania w Parlamencie Europejskim specjalnej komisji, która zajmie się walką z rakiem i profilaktyką zachorowań na nowotwory. - Rak jest największym zabójca XXI wieku i dlatego trzeba skonsolidować siły - oświadczyła b. premier, europosłanka Ewa Kopacz (PO).
Europosłowie PO chcą, żeby w PE powstała specjalna komisja ds. walki z rakiem
W środę (24 lipca) na konferencji w PE Kopacz i przewodniczący delegacji PO w PE Andrzej Halicki zaprezentowali stosowne propozycje.
Halicki podkreślił, że walka z rakiem jest ogromnym wyzwaniem cywilizacyjnym. - Dlatego w ramach PE występujemy z inicjatywą, która będzie przedmiotem decyzji szefów poszczególnych frakcji, by powstała specjalna komisja ONKO. Po to, aby w ramach nowego budżetu również dla tego zadania znaleźć środki, by systemowo podjąć kwestie walki i profilaktyki onkologicznej - powiedział Halicki.
Jak wskazała Kopacz, ponad 50 proc. zgonów w Polsce, to zgony spowodowane chorobami nowotworowymi. - Rak jest największym zabójca XXI wieku i dlatego trzeba skonsolidować siły, ale też zdobyć środki na to, aby wyrównać równice w systemach opieki zdrowotnej, ich finansowanie w różnych krajach UE. Rak nie zna granic - oznajmiła.
Była premier powiedziała, że nowa komisja będzie musiała powstać przy porozumieniu wszystkich grup politycznych w PE. - Może powstać tak zwaną krótką ścieżka wtedy, gdy konferencja przewodniczących grup politycznych złoży taki wniosek. Chcemy akcje lobbingu na rzecz powołania komisji rozpocząć już we wrześniu - zaznaczyła.
Dodała, że komisja wypracuje kompleksowy materiał, który zostanie przedstawiony Komisji Europejskiej. - Ta będziemy miała podstawy do tego, aby ewentualnie potem działać, wytyczać kierunki, czy proponować rozwiązania - wyjaśniła.
Kopacz wskazała, że potrzebne będzie dotarcie do tych, którzy mają doświadczenie w problematyce onkologicznej. - Zarówno środowiska pacjentów, ale przede wszystkim całą kadrę medyczną, która zajmuje się pacjentami onkologicznymi. Trzeba zebrać płatników, którzy muszą wymieniać się doświadczeniami. Będzie to taka platforma porozumienia między wszystkimi krajami europejskimi, w której dobre praktyki będą wymieniane między sobą - zaznaczyła.
Polityk uważa, że trzeba będzie powalczyć o to, aby w przyszłym budżecie UE powstała pula europejskich środków na badania kliniczne w kierunku szybszej i skuteczniejszej walki z rakiem, na najwyższej jakości sprzęt i aby droga między rozpoznaniem a leczeniem była jak najkrótsza.
Wskazała, że temat zostanie poruszony na posiedzeniu prezydium Europejskiej Partii Ludowej (EPL). - Będziemy o tym mówić z przewodniczącym Halickim po to, żeby realizować wspólny, europejski program walki z rakiem. Wiemy, że PE i KE już się tym zajmowały, ale dziś trzeba przyspieszyć - wskazała.
Wyjaśniła, że w ramach komisji powstałyby grupy robocze, które zajmowałyby się konkretnymi schorzeniami.
- Liczymy, że w tej sprawie będzie pełna zgoda - powiedziała Kopacz. - Wsparcie ze strony EPL nie jest wystarczające. Liczymy, że od lewa do prawa, takiemu wyzwaniu nikt nie będzie przeciwny. Zapraszamy też Europejskich Konserwatystów i Reformatorów do współpracy - dodał Halicki
Halicki powiedział też, że Kopacz będzie w PE koordynatorem ds. ochrony praw dzieci. Poinformował również, że europoseł Jan Olbrycht (PO) będzie głównym negocjatorem PE w sprawie przyszłego unijnego budżetu. - To daje nam nadzieje, ze ten zły, pierwotny zapis, który proponowała Komisja (Europejska - PAP) , będzie przez Parlament wynegocjowany skutecznie, że będziemy się ubiegać o te dodatkowe 100 mld zł dla Polski - wskazał.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
Poczytaj również
-
2016-08-22
Czy zastosowane leczenie jest właściwe -
2016-09-04
Obustronna mastektomia profilaktyczna -
2018-06-28
Interpretacja przypadku -
2018-12-31
Czy konieczne są badania genetyczne -
2013-01-10
Co oznacza ten wynik?
-
2022-11-06 08:50:50
Interpretacja USG piersi
Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej... -
2022-11-05 10:59:10
Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia
Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów... -
2022-11-05 10:55:28
Interpretacja przypadku
Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...
-
2010-02-16 00:00:00
węzły chłonne pachowe
Węzły chłonne są częścią naturalnego układu odpornościowego organizmu. Chłonka natomiast to nazwa płynu tkankowego,... -
2006-10-25 00:00:00
Leczenie przerzutów raka piersi do kości
Przerzuty do kości są częstym zjawiskiem u osób z uogólnionym rakiem piersi. Problem ten dotyczy 65–75%... -
2013-09-24 20:15:00
Jak uporać się z obrzękami po zabiegu chirurgicznego usunięcia guza?
Limfa (chłonka) jest płynem ustrojowym, który zostaje przesączony z naczyń krwionośnych. Chłonka jest... -
2010-01-18 00:00:00
progresja choroby nowotworowej
Progresja choroby (progression of the disease) - zwiększenie się wielkości guza o ponad 25 proc. lub pojawienie się nowych... -
2010-01-18 00:00:00
usunięcie węzłów chłonnych pachy
Usunięcie węzłów chłonnych dołu pachowego (pachy) nazywa się wycięciem pachowych węzłów chłonnych. Wycięcie...