Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2019-09-06 10:35:59

Stopień złośliwości raka piersi a wskaźnik Ki67

Mama ma 77 lat. Półtora miesiąca temu przeszła operację. Jest po udarze, zatorze płuc, ma migotanie przedsionków, w związku z tym lekarze postanowili tylko wdrożyć ścisłą kontrolę, bez dodatkowego leczenia.
Wyniki mojej mamy z badania pooperacyjnego (mastektomia): Carcicoma ductale invasium mammmae, Elston-Elis, G3, praecipue carcicoma intraductale G3 pT1b. W kwadrancie górnym wewnętrznym leżący na powięzi, nieostro odgraniczony guz średnicy 2,5 cm. Komponenta inwazyjna obecna na przestrzeni średnicy 0,8 cm. Brodawka wolna od utkania nowotworowego. Poza guzem znaleziono mikroskopowo utkanie raka wewnątrzprzewodowego, atypowe rozrosty zrazikowe oraz mikrozwapnienia. Węzły czyste.
Wyniki z biopsji gruboigłowej (miesiąc wcześniej): Carcinoma intraductale G3 cum microinvasioni. E-cadherin (+) , ER (-), ER2 (1+), Ki-67 +15% ogniskowo, PR (-).
Czy możliwe jest ki67 tylko 15% przy G3? Ten wynik nie daje mi spokoju, mimo że żaden z lekarzy nie zwrócił na niego uwagi. Czy to raczej pomyłka, czy tak się zdarza?

 

Odpowiedź:

 

Zdarza się, że Ki67 nie koresponduje ze stopniem G. Uważam, że nie ma powodu do podważania opinii patologa. Przy tej wielkości guzka i obciążeniach innymi chorobami nawet Ki67 > 20% nie stanowiłby wskazania do chemioterapii.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również