Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2020-02-15 13:37:07

Interpretacja przypadku

U mojej mamy, 65 lat, zdiagnozowano kilka dni temu raka piersi. Guzek znajduje się pod prawa piersią, ale nie w tkance piersi, ma około 2cm wg wyniku usg. Biopsja gruboigłowa wykazała: rak naciekający bez specjalnego typu, G2 (2+3+1), ER 0%, PGR 0%, HER2 0, Ki67 70%. Wyniki usg piersi bez zmian, mammografia bez zmian, usg węzłów - czyste, usg jamy brzusznej - czyste.
Zaproponowano mamie chemioterapię czerwoną x 3 co trzy tygodnie a następnie białą co tydzień. Bardzo proszę o wyjaśnienie dlaczego nie zaproponowano w mamy przypadku zabiegu wycięcia guza? Czy chemioterapia to jedyny sposób leczenia w przypadku takiego wyniku?
Czy powinna mama przebadać się na posiadanie mutacji (dodam, że nikt w rodzinie nie choruje/chorował na nowotwór), i czy pozytywny wynik mógłby w jakiś sposób wpłynąć na leczenie (inne leczenie, lepsze rokowania)? Dodam ze mama czuje się bardzo dobrze, guz został wykryty przypadkiem podczas kontrolnej wizyty u ginekologa. Również zastanawiam się dlaczego stwierdzono że jest to guz piersi, jeśli lokalizacja jest poza piersią? Jak rokuje ten wynik?

 

Odpowiedź:

 

Badanie mikroskopowe wykazało, ze rak rozwinął się w tkance gruczołu piersiowego. Gdyby nie był to rak wywodzący się z gruczołu piersiowego, to pod mikroskopem zobaczono by inną tkankę i nazwano rakiem o innym pochodzeniu. Historycznie "listwa mleczna" ciągnęła się od pachwiny do dołu pachowego, a nawet obojczyka. Dlatego zdarza się, że raka piersi znajdujemy zarówno poniżej piersi, jak i w obrębie dołu pachowego, czy powyżej piersi w kierunku obojczyka.
Raka potrójnie ujemnego warto leczyć zaczynając od chemioterapii (raczej cztery "czerwone" co trzy tygodnie, później 12 białych co tydzień), bo po operacji można ocenić czy i jak dużo komórek raka zostało zniszczonych i w razie potrzeby rozważyć uzupełniającą chemioterapię doustną.
Można przeprowadzić badanie genetyczne, żeby w przyszłości może wybrać jakieś dodatkowe leczenie (oby nie było potrzebne!).

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2020-03-30 13:55:21

  Interpretacja wyniku RM piersi

  Miałam robioną biopsję gruboigłową wynik wyszedł Fibrosclerosis, po roku zostałam skierowana na kontrolne usg a potem na...
 • Avatar

  2020-03-30 13:51:29

  Duszności po niewielkim wysiłku

  Mieszkam w UK, a szpital w którym się leczyłam został przekwalifikowany do walki z pandemią. Wizyta kontrolna...
 • Avatar

  2020-03-23 16:06:35

  Odwołanie operacji z powodu pandemii

  Pierwszą mammografię miałam pod koniec listopada. Wyszły mikrozwapnienia. Dostałam skierowanie na biopsję gruboigłową pod...