Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2020-02-15 13:40:49

Jakie powinno być dalsze leczenie

Mama lat 71, odebrała dziś wyniki pooperacyjne po BCT. Są takie: rak mieszany naciekający piersi, przewodowy oraz neuroendokrynny G2 (2+3+2). Zatory z komórek raka w świetle naczyń na obwodzie nowotworu. pT2N1a(sn)MX. Marginesy zachowane, pozostały miąższ piersi zanikowy z włóknieniem. W jednym z 2 węzłów chłonnych stwierdza się przerzut raka gruczołowego (1/2), ograniczony do węzła o średnicy 2,2 mm. Na przekrojach tkanka tłuszczowa o wzmożonej konsystencji. Synaptophysin reakcja w ok. 50% komórek, Chromogranina - ujemna. Her 2 ujemny, ki67 20-30%, ER ponad 90%, PR ponad 40%.
Jakie powinno być dalsze postępowanie oprócz radioterapii na pierś i pachę? Jakie są rokowania? Czy element neuroendokrynny pogarsza rokowanie czy nie?

 

Odpowiedź:

 

Ważną informacją, której może dostarczyć patolog jest taka: czy w utkaniu raka obserwuje się elementy raka drobnokomórkowego. To mogłoby wskazywać na nieco poważniejsze rokowanie. Fakt stwierdzenia wyższego niż 15% Ki67, zatory w naczyniach i przerzut w węźle chłonnym wskazują, że korzystne byłoby włączenie chemioterapii przed planowanym napromienianiem i hormonoterapią.
Trzeba jednak mieć świadomość, że zalecenia takie oparte są na bardzo małej liczbie przypadków, bo rak neuroendokrynny występuje bardzo rzadko i nie ma jednolitych standardów postępowania.
Na pewno lekarz prowadzący będzie o tym szczegółowo z mamą rozmawiał.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również