Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2020-03-03 11:12:20

Stan napięcia nerwowego a hormonoterapia

Zachorowałam na raka piersi hormonozależnego, Her2 + w wieku 37 lat. Od trzech lat przyjmuję tamoksyfen. Skutki uboczne tamoksyfenu jakie miałam z różnym natężeniem podczas zażywania leku to bóle mięśni, skurcze stóp, uderzenia ciepła i poty. Jednocześnie utrzymuje się stan napięcia nerwowego, który objawia się przede wszystkim złością, którą z trudem kontroluję. Nawet drobne sytuacje błyskawicznie wyprowadzają mnie z równowagi i nie jestem w stanie się przez bardzo długi czas uspokoić. Próbowałam andydepresantów, ale pomagały w niewielkim zakresie. Korzystam też okresowo z pomocy psychologa. Mam wrażenie, że zmieniła się moja osobowość, niestety zdecydowanie na niekorzyść.
W związku z tym pytanie: czy inni pacjenci również zgłaszali takie skutki zażywania hormonów, czy ewentualnie może to być efekt wcześniejszej chemioterapii (ew. leczenia herceptyną). Czy jest szansa, że takie efekty ustąpią po zaprzestaniu brania leku? Czy można to jakoś złagodzić?

 

Odpowiedź:

 

O związku objawów, jakie Pani opisuje, z przyjmowanymi lekami nie słyszałam. Tamoksyfen sprzyja obniżeniu nastroju, stanom depresyjnym.
Może warto spotkać się z psychiatrą?

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

  • Avatar

    2022-01-12 15:26:13

    Interpretacja przypadku

    Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
  • Avatar

    2022-01-12 15:22:42

    Interpretacja wyniku USG piersi

    Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...
  • Avatar

    2022-01-10 12:07:29

    Jakie powinno być zastosowane leczenie

    Invasive breast carcinoma-invasine lobular carcinoma G2. Odczyny immunohistochemiczne w komórkach raka: E-kadheryna...