Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2020-03-18 14:24:22

Interpretacja przypadku

Pani Doktor, mam 34 lata,
USG piersi wykazało zmianę piersi prawej 18 mm BIRADS 3, w piersi lewej torbiele.
Biopsja gruboigłowa - rozrost wewnątrzprzewodowy o charakterze atypowej hiperplazji ADH na obszarze 2.5 mm w szkliwiejącym podścielisku i ogniska hiperplazji zwykłej UDH. Konieczne usunięcie zmiany w całości do badania. IHC p63 (+), SMA (+), CK5/6, ER (+).
Lekarz zadecydował że zamiast ciąć, zrobi mammotomiczną biopsję w celu usunięcia zmiany.
Wynik: B5, DCIS G1 bez martwicy czopiastej, bez mikrozwapnień zajmujący w największym wymiarze ok 6 mm. Zmiana powstała w gruczolistości stwardniającej.
Rezonans piersi: pierś prawa - stan po biopsji gruboigłowej wspomaganej próżnią, w loży krwiak wlk. 20 mm, przy brzegu górnym ognisko wzmocnienia wlk. 7mm o krzywej wzmocnienia do 120%, - cechy zmiany podejrzanej/złośliwej. Pierś lewa max 15 mm torbiel (ogon Spencea). Wnioski: Pierś prawa BIRADS 6.
Po rezonansie onkolog zaproponował aby zrobić jeszcze biopsje z tych 7 mm, ale radiolog powiedział, że będzie trudno to ocenić. Zaproponowano operację oszczędzającą i radioterapię albo podskórną mastektomię z rekonstrukcją. Długo się wahałam. Loża po krwiaku po mammotomii była 2 cm, a przy oszczędzającej robi się marginesy, wiedziałam że będzie dziura. Mam piersi 70B, jestem szczupła. Bałam się, że nie dość że będę miała dziurę 3 cm, to jeszcze radioterapia popali mi skórę. A jakby się okazało, że oprócz DCIS jest 7 mm raka inwazyjnego, to wtedy już rekonstrukcja obarczona byłaby większym ryzykiem. Z płaczem szłam na operację. Zrobiłam mastektomię z rekonstrukcją. Histopat : obszar 10 x 7mm gruczolistość włókniejąca i atypowe rozrosty wewnątrzprzewodowe, metaplazja apokrynowa. W kwadrancie dolnym wew. 2 x 1 mm atypowe rozrosty. Węzeł wartowniczy bez raka.
Moja reakcja SZOK, płacz. Dlaczego rezonans pokazał BIRADS 6? Straciłam pierś na darmo.
Proszę o komentarz mojej sprawy.

 

Odpowiedź:

 

BIRADS6 oznacza, że badana osoba miała wcześniej potwierdzone ognisko raka, w Pani przypadku - raka przedinwazyjnego.
Stwierdzenie w materiale po wycięciu piersi, że znaleziono: "obszar 10 x 7 mm gruczolistość włókniejąca i atypowe rozrosty wewnątrzprzewodowe, metaplazja apokrynowa. W kwadrancie dolnym wew. 2 x 1 mm atypowe rozrosty."
To znaczy, że naprawdę wymagała Pani rozległego wycięcia (przy wielkości piersi takiej, jak Pani to opisała - mastektomii), bo pozostawione rozrosty atypowe stałyby się najpewniej po krótszym lub dłuższym czasie ogniskami raka.
To co teraz można zrobić, żeby zminimalizować ryzyko powstania choroby w drugiej piersi, to upewnić się, że w DCIS (podobnie jak w materiale z biopsji) są receptory hormonalne i rozważyć zastosowanie profilaktycznie tamoksyfenu.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...