Obiecująca metoda leczenia raka, która może kiedyś zastąpić radio- i chemioterapię, zbliża się coraz bardziej do fazy testów klinicznych na ludziach.
Wyleczymy raka? Już niedługo testy terapii bez efektów ubocznych.
Terapia Kanzius RF [od: Radio Frequency; częstotliwości radiowej] polega na przyłączeniu mikroskopijnych nanocząsteczek do komórek nowotworowych i "ugotowaniu" raka w środku ciała przy pomocy bezpiecznych częstotliwości radiowych.
Technologię, na której oparta jest terapia, wymyślił odkrywca i dawny inżynier radioelektronik z Pennsylwanii, John Kanzius. Okazała się w 100% skuteczna - zabija komórki nowotworowe, a ich zdrowe sąsiadki pozostawia nienaruszone. W tej chwili jest sprawdzana w M.D. Anderson Cancer Center w Houston.
- Nie chcę budzić u nikogo fałszywej nadziei - powiedział prowadzący testy dr. Steve Curley, - ale to może mieć możliwość leczenia szerokiego wachlarza nowotworów.
Współczesne metody, takie jak napromieniowanie i chemioterapia są wyjątkowo skuteczne w leczeniu wielu rodzajów raka, szczególnie jeśli stosowane są łącznie, ale wiążą się z toksycznymi efektami ubocznymi, ponieważ zabijają zarówno komórki nowotworowe, jak i zdrowe.
Terapia Kanzius RF jest bezinwazyjna i wykorzystuje bezpieczne fale radiowe w połączeniu z nanocząsteczkami złota bądź srebra, które od dawna służą już w medycynie.
Od połowy lat osiemdziesiątych naukowcy szukali terapii, które mogłyby wykorzystać ich mikroskopijne rozmiary. Nanocząsteczki ze złota, węgla, czy też innych materiałów potrafią przemierzać układ krążenia i przenikać ścianki komórek. Ta zdolność może być wykorzystana do dostarczania leków lub, w celach badawczych, do naprowadzania na określony punkt.
Co prawda niewiele wiadomo o bezpieczeństwie ich wykorzystania, ale potencjał nanocząsteczek przy rozwijaniu nowych metod leczenia znalazł się w centrum uwagi wielu dziedzin medycyny, między innymi onkologii.
W M.D. Anderson, zespół badawczy Curley'a pracuje nad pokrywaniem nanocząsteczek złota molekułami wyszukującymi komórki rakowe. Użyte w tym celu proteiny działają jak filtr, który pozwala nanocząsteczkom na przyłączanie się jedynie do komórek nowotworowych.
- Zainteresowaliśmy się złotem, ponieważ jest uznawane przez FDA [Food and Drug Administration; Agencja ds. Żywności i Leków] i jest znane z tego, że dobrze toleruje je organizm człowieka - powiedział dr. Christopher Gannon, asystent profesor w Cancer Institute of New Jersey, instytucji zajmującej się zwalczaniem raka, która współpracowała z M.D Anderson.
Gdy nanocząsteczki znajdą się już wewnątrz nowotworu, fale radiowe służą do ich podgrzania, co skutkuje "ugotowaniem" komórek rakowych.
W badaniach na zwierzętach i z udziałem ludzi, ta metoda leczenia zniszczyła 100% chorych komórek do których zostały wstrzyknięte nanocząsteczki, nie powodując uszkodzeń otaczających zdrowych komórek.
Badanie opublikowane w listopadzie 2007 roku w publikacji Cancer wskazało, że komórki nowotworowe, w które wstrzyknięto nanocząsteczki, a następnie wystawiono na działanie pola elektromagnetycznego z generatora fal radiowych, wyginęły w przeciągu 48 godzin. Zabieg nie wywołał skutków ubocznych. 100% skuteczność potwierdza badanie opublikowane w Journal of Nanobiotechnology ze stycznia 2008 roku, w którym zniszczono wszystkie komórki raka trzustki. Również w tym przypadku nie pojawiły się skutki uboczne.
- Wiemy, że to może dobrze działać - powiedział Gannon. - Musimy tylko dopracować szczegóły.
Problemem jest bowiem znalezienie molekuł wyszukujących komórki nowotworowe, a zostawiających zdrowe komórki w spokoju. Zespół Curley'a znalazł cząstkę c225, która jest uznana przez FDA. Występuje ona w wielu komórkach rakowych, ale również w zdrowych.
- Wszystko będzie zależało od rodzaju nowotworu i molekuł naprowadzających dołączonych do nanocząsteczek - stwierdził Curley.
Generator fal radiowych opracował John Kanzius, który z powodu białaczki przeszedł w 2003 i 2004 roku chemioterapię. Odmówił wywiadu, ponieważ miał podpisaną umowę na wyłączność z CBS News, która w ramach programu 60 Minutes pokazała materiał o jego wynalazku.
- Jego urządzenie zainspirowało nas do stworzenia naprowadzanych nanocząsteczek, co tworzy z niego pełnoprawny sprzęt medyczny - powiedział Gannon.
W tej chwili Kanzius pracuje nad urządzeniem o wielkości tomografu komputerowego, które pozwoli na badania na większych obiektach i otworzy drogę dla testów na ludziach.
Curley, który określa się jako "urodzony sceptyk", uważa, że nowa metoda leczenia pojawi się za parę lat. - W najlepszym razie przejdziemy do badań klinicznym w przeciągu trzech lat - powiedział.
Jennifer Laloup
Autor
Jennifer LaloupPoczytaj również
-
2010-07-22
Nanocząstki skuteczne w walce z rakiem piersi -
2015-11-25
Jakie są rokowania -
2011-09-26
Poznań: wystawa portretów kobiet po mastektomii -
2012-01-13
Lekarze: obecna sytuacja zagraża zdrowiu i życiu chorych na raka -
2014-03-10
Usunięcie narządu rodnego z powodu mutacji genu NOD2
-
2022-11-06 08:50:50
Interpretacja USG piersi
Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej... -
2022-11-05 10:59:10
Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia
Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów... -
2022-11-05 10:55:28
Interpretacja przypadku
Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...
-
2010-02-16 00:00:00
węzły chłonne pachowe
Węzły chłonne są częścią naturalnego układu odpornościowego organizmu. Chłonka natomiast to nazwa płynu tkankowego,... -
2006-10-25 00:00:00
Leczenie przerzutów raka piersi do kości
Przerzuty do kości są częstym zjawiskiem u osób z uogólnionym rakiem piersi. Problem ten dotyczy 65–75%... -
2013-09-24 20:15:00
Jak uporać się z obrzękami po zabiegu chirurgicznego usunięcia guza?
Limfa (chłonka) jest płynem ustrojowym, który zostaje przesączony z naczyń krwionośnych. Chłonka jest... -
2010-01-18 00:00:00
progresja choroby nowotworowej
Progresja choroby (progression of the disease) - zwiększenie się wielkości guza o ponad 25 proc. lub pojawienie się nowych... -
2010-01-18 00:00:00
usunięcie węzłów chłonnych pachy
Usunięcie węzłów chłonnych dołu pachowego (pachy) nazywa się wycięciem pachowych węzłów chłonnych. Wycięcie...