Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2008-05-07 00:00:00

W Łodzi powstają superleki onkologiczne

 W Łodzi trwają prace badawcze nad dwoma lekami nowej generacji do terapii raka piersi i chłoniaka. Tego typu leki, sprowadzane z USA, stosuje się już w leczeniu nowotworów. Ale są bardzo drogie. Łódzkie mają być nawet o połowę tańsze.

Fot. Radosław Jóźwiak / AG 2008-04-29

http://lodz.gazeta.pl

Fot. Radosław Jóźwiak / AG 2008-04-29

To najbezpieczniejsze dla pacjenta leki. Działają właściwie tylko na guz niszcząc jego komórki. Są mało toksyczne i minimalizują ryzyko wywołania reakcji obronnej całego organizmu - mówi dr inż. Sławomir Jaros, kierujący badaniami.

Prace nad lekami - zwanymi humanizowanymi przeciwciałami monoklonalnymi - prowadzi spółka Mabion w wynajmowanych laboratoriach Centrum Biologii Medycznej PAN przy ul. Tylnej.

Czy oba łódzkie leki będą generykami, czyli zamiennikami leków oryginalnych, sprowadzanych z USA? - Niezupełnie - oponuje prof. Tadeusz Pietrucha, wiceprezes zarządu Mabionu a zarazem pracownik Uniwersytetu Medycznego. - Zastosujemy nową technologię ich wytwarzania, wprowadzimy pewne zmiany. Będą podobne do już istniejących, ale na pewno tańsze.

Z informacji pracowników Mabionu wynika, że jedna dawka stosowanych dziś przeciwciał monoklonalnych kosztuje 3-3,5 tys. zł. Roczna kuracja nimi to wydatek co najmniej 40 tys. dolarów. Oba polskie leki onkologiczne mają być produkowane na przełomie roku 2012 i 2013.

Prezes Mabionu Maciej Wieczorek: - Koszty związane z wprowadzeniem tych dwóch leków onkologicznych szacujemy na ok. 70 mln zł. Z tego ok. 25 mln będzie kosztować zakład produkcyjny, 10 mln - badania przedkliniczne, 25 mln - badania kliniczne i ok. 10 mln - procedury umożliwiające wprowadzenie leków do terapii.

Firma liczy na trzy źródła finansowania działalności. To: * kapitał własny - ok. 1 mln zł, * fundusze pozyskane od inwestorów zewnętrznych, bo Mabion zamierza wejść na giełdę NewConnect i uzyskać w ten sposób ok. 15-20 mln zł oraz * pieniądze z dofinansowania publicznego. Już teraz firma wspólnie z Uniwersytetem Medycznym zdobyła dwa granty warte ok. 1,8 mln zł z ministerstwa nauki. Będzie też starać się o granty unijne.

Według Wieczorka wartość zapotrzebowania rynku europejskiego na oba leki wynosi ok. 6 mld dolarów rocznie. - Mabion może w nim uzyskać kilkunastoprocentowy udział. Ceny będą konkurencyjne - nawet o 40-50 proc. niższe od cen podobnych leków teraz stosowanych - wylicza.

Kutnowską spółkę Mabion utworzyło w marcu 2007 roku sześć polskich przedsiębiorstw. Cztery z nich to średniej wielkości firmy farmaceutyczne - Celon Pharma z Łomianek, Polfarmex z Kutna, IBSS Biomed z Krakowa i Genexo z Warszawy oraz dwie biotechnologiczne założone przez naukowców z łódzkiego Uniwersytetu Medycznego (Bio-Tech Consulting) i z Uniwersytetu Jagiellońskiego (BioCentrum).

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Joanna Grabowska

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...