Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2020-05-26 14:27:46

Czy konieczne było usunięcie dziewięciu węzłów chłonnych

Jestem po lewostronnej mastektomii z powodu raka inwazyjnego nst-nhg2 (3+2+1:5mitoz/10hfp) średnica 0,55 mm. Luminalny A, oraz raka przewodowe in situ, dostaję hormonoterapię. Na wypisie oraz informacji ze szpitala mam napisane, że zrobiono mi biopsję węzła wartowniczego a w opisie patologa z materiału po operacji że węzły bez zmian (9 węzłów).
Czy usunięcie 9 węzłów to nie jest zbyt dużo jak na biopsje węzła wartowniczego? Możliwe jest abym miała 9 wartowników? Jak duże ryzyko jest przy usunięcie tylu węzłów w związku z ryzykiem obrzęku limfatycznego?


Na karcie informacyjnej szpitala:
"Leczenie : Mastektomia podskórna lewostronna z redukcją skóry. Rekonstrukcja jednoczasowa piersi lewej z założeniem protezy" (rodzaj) . "Przeszczep kompleksu otoczka - brodawka. Biopsja węzła wartowniczego pachy lewej."
Epikryza:
...
"Jamy pachowe bez powiększonych, atypowych węzłów chłonnych"
...
"Pacjentkę zakwalifikowano do SRM+SNB+implant. Po przygotowaniu wykonano operacje. Wypisano w dobrym stanie ogólnym z powyższymi zaleceniami"
Na wyniku badania tkanki
Rozpoznanie patomorfologiczne:
"(NHG2, pT2, pN0(sn)) (węzłów ogółem 0/9)."
Opis makroskopowy
"Fragment tkanki tłuszczowej o wymiarach 3,5x 3,5x1,7 cm z węzłami chłonnymi o długości do 4,1 cm."
Opis mikroskopowy
"Węzły chłonne bez zmian nowotworowych (9 węzłów).

 

Odpowiedź:

 

9 węzłów chłonnych należy raczej sklasyfikować jako limfadenektomię, czyli "pełne" usunięcie węzłów chłonnych dołu pachowego. Ciężko mi się odnieść nie będąc przy operacji dlaczego tyle węzłów zostało usuniętych - najprawdopodobniej oprócz węzłów chłonnych wartowniczych chirurg pobrał węzły chłonne, które śródoperacyjnie określił jako wizualnie podejrzane. Ryzyko obrzęku chłonnego zależne jest nie tylko od ilości ale przede wszystkim lokalizacji usuniętych węzłów chłonnych, więc ciężko jednoznacznie określić ryzyko. W przypadku pełnej limfadenektomii ryzyko obrzęku chłonnego to około 30%, w przypadku samego węzła wartowniczego 5-7%. W Pani przypadku zapewne szacowane ryzyko mieści się gdzieś pomiędzy.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...