Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2020-05-31 16:02:37

Leczenie raka piersi w czasie ciąży

Proszę o pomoc w planowaniu leczenia.
USG sutka: "w SP w okolicy przyotoczkowej na godz. 11.30 hypoechogeniczny, słabo odgraniczony obszar o wym. 15 × 8 ×10.5 mm z obecnością nasilonych stożków cienia w tej okolicy - obszar zmian dysplastycznych? Tu? BIRADS 4a. Nie stwierdzam zmian torbielowatych ani litych. Przewody mlekowe obwodowe nieposzerzone, zabrodawkowe w SP szer. do 1,6 mm, w SL szer. do 2,4 mm. Węzły chłonne pachowe o zachowanej typowej budowie zatokowej."
BG: " Rak inwazyjny gruczołu piersiowego, typ NST, stopień złośliwości: 3+2+1=6: G2. ogniska DCIS nieobecne. Inwazja naczyniowa - nie. Inwazja perineuralna - nie. Martwica - nie. Kategoryzacja rozpoznań: B5. IHC: Receptor estrogenowy - 100% PS5 + 1S3 = TS8. Receptor progesteronowy - 100% PS5 + 1S3 = TS8. HER2 0%. Ki67< 14%. Podtyp biologiczny : Luminalny A".
USG jamy brzusznej w normie.
Jestem w 21 tygodniu ciąży i bardzo zależy mi na zdrowiu maluszka.


Czy w moim przypadku możliwe jest leczenie operacyjne teraz, a jeśli zajdzie konieczność leczenie dalsze po porodzie?
Czy aby taki schemat mógł się ziścić konieczna jest mastektomia?
Czy w grę wchodzi operacja oszczędzająca?
Co z węzłami?
Czy jest szansa, że na leczeniu operacyjnym się skończy?

 

Odpowiedź:

 

W drugim trymestrze ciąży można bezpiecznie wykonać operację piersi, ale są ograniczenia w wykonaniu biopsji węzła wartowniczego.

W przypadku raka Luminalnego A najczęściej nie stosuje się chemioterapii jeśli nie są zajęte węzły chłonne, więc chemioterapii przedoperacyjnej w Pani przypadku nie brałabym pod uwagę.

Prowadzenie radio- i hormonoterapii w czasie ciąży jest przeciwwskazane, zaś odroczenie radioterapii do czasu po porodzie może nie być korzystne. Dlatego mastektomia mogłaby być najpewniej najlepszym rozwiązaniem. Wówczas hormonoterapię można będzie rozpocząć po porodzie, tj. z kilkunastotygodniowym opóźnieniem.

Nawet, jeśli po operacji okaże się, że węzły chłonne nie są zajęte, to wskazana będzie uzupełniająca hormonoterapia.

Na pewno powinna Pani być pod opieką zespołu, który ma doświadczenie w prowadzeniu leczenia u kobiet w ciąży i ściśle współpracuje z położnikami. Rak u Pani jest mały i ma dobre cechy biologiczne, więc jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że wszystko potoczy się dobrze.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...