Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2020-08-11 17:06:21

Usunięcie przewodów mlekowych - cd.

Kontynuacja pytania "Usunięcie przewodów mlekowych - cd." z 7 sierpnia 2020 r.

 

Nie mogę nigdzie znaleźć co to jest „echoductografia”. Czy jest to jakieś specjalistyczne badanie czy normalne usg wykonywane w każdym gabinecie ginekologicznym?
 
Z tego co mi mówią to nic nie widać na mammogramie. Czy jeśli na usg (zrobię prywatnie) także nie widać żadnego brodawczaka ale cytologia wciąż jest z komórkami  atypowymi, to wtedy następny krok to operacja? Czy raczej jakieś inne badanie albo powtórzenie cytologii?
 
Diagnostyka wyglądała tak - cytologia (komórki atypowe), druga cytologia (znów komórki atypowe), mammogram i teraz chcą mnie kierować na operację, bo nic nie widać a nie wiedzą dlaczego komórki są atypowe. Myślą, że może się rozwijać coś bardzo małego czego nie widać na mammogramie (i prawdopodobnie nie będzie widać na usg - dlatego nie zostało zrobione).

 

Odpowiedź:

 

Echoduktografia to USG przewodów gruczołowych. Powinien umiećje każdy solidny ultrasonografista.
Jeśli w cytologii nadal będą komórki atypowe, to konieczne będzie wycięcie. Można próbować zrobić mammografię z kontrastem podanym do przewodów, z których jest wyciek. Warto wcześniej pomyśleć o rezonansie magnetycznym piersi.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również