Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2020-09-01 12:52:29

Usunięcie węzłów chłonnych wartowniczych

1 - żona miała operację oszczędzającą guza piersi. Przed operacją przyjęła izotopy, bo miały być usunięte węzły wartownicze z rejonu pachy. Po badaniu his-pat okazało się, że zamiast węzłów wartowniczych wycięto dwa kawałki tkanki, które "nie noszą cech struktury węzłów chłonnych". Chirurg twierdzi, że izotop zaznaczył inny fragment tkanki, a nie węzły wartownicze. Konieczna jest ponowna operacja ich oznaczenia i wycięcia. Czy takie rzeczy się zdarzają? Skąd mamy wiedzieć, że teraz "uda się" właściwie oznaczyć węzły wartownicze do wycięcia?
2 - z piersi usunięto dwa fragmenty tkanki, w tym miejsce po guzie (była bardzo dobra odpowiedź na chemioterapię). Wg opinii his-pat badana tkanka po guzie jest bez morfologicznych wykładników po stosowanej chemioterapii (przed operacja byłą chemia 4 x czerwona + 4 x biała i herceptyna+perjeta). Wg patomorfologa obraz materiału nie jest typowy/charakterystyczny dla zmian po chemioterapii. Chirurg wytłumaczył, że ta wycięta tkanka po chemioterapii powinna mieć strukturę włóknisto-szklistą, a ta usunięta u żony prawie takiej struktury nie ma. Czy to jest możliwe? Czy to może być kwestia indywidualnego uwarunkowania organizmu? Czy to jest jakiś powód do niepokoju? Czy istnieje ryzyko, że w czasie operacji wycięto nie ten fragment miąższu piersi, który powinien być usunięty?
 

 

Odpowiedź:

 

Niestety potrzebuję więcej informacji i zbadania pacjentki pod kątem decyzji odnośnie dalszego postępowania. Izotop raczej magazynuje się w węzłach chłonnych - potencjalnie jest możliwość podwyższonego wychwytu w rzucie drogi chłonnej ale raczej jest to kazuistyka. Jeżeli patolog nie widzi cech przebytej chemioterapii a wcześniej guz był znacznych rozmiarów - do rozważenia podskórna mastektomia z jednoczasową rekonstrukcją. Decyzja jest trudna - możliwa po przejrzeniu badań obrazowych i zbadaniu pacjentki. 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...