Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2020-10-03 19:28:02

Interpretacja wyniku biopsji

Wynik biopsji gruboigłowej piersi: Bioptaty z podejrzanym rozrostem drobnogruczołowym z komórki z metaplazją kwasochłonną. Obecne liczne struktury cewkowe o pseudonaciekającym charakterze wzrostu zbudowane z komórki z metaplazją apokrynową i z bardzo niskim wskaźnikiem proliferacji Ki67- ok. 2-3%. Wokół cew szkliwienie i włóknienie. Obraz podejrzany, jednak bardziej wskazuje na gruczolistość z metaplazją apokrynową (atypical apocrine adenosis) niż na naciekającego raka – konieczna ścisła korelacja z obrazem radiologicznym lub zbadanie całej zmiany. Markery mioepitelialne (p63, calponina, SMA) obecne, jednak o obniżonej ekspresji, S100 +/-, GCDFP15 +, CK AE1/3 +, ER -, PR -, KI 67 2-3%
Bardzo proszę o interpretację poniższego wyniku i wyjaśnienie co to jest rozrost drobnogruczołowy, metaplazja kwasochłonna, struktury cewkowe, metaplazja apokrynowa, co oznacza szkliwienie i włóknienie cew, niski wskaźnik proliferacji. Czy to są zmiany łagodne czy złośliwe?
 

 

Odpowiedź:

 

Są to opisy patomorfologiczne. Wskazują na obecność zmiany podejrzanej o charakterze niejednoznacznym - aby stwierdzić czy zmiana jest złośliwa należy usunąć całość guza. 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również