Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2020-11-02 11:26:44

Interpretacja wyniku USG piersi

Mam 39 lat.
Wynik usg: Piersi z przewagą budowy gruczołowej, z bogatym odczynem włóknistym podścieliska. Przewody odcinkowo z zaznaczonym światłem o śr. do 3mm. W pp na godz. 10-11 w odległości 60mm od brodawki z obszarem niskoechogenicznym o wym. 9x6x9mm. W badaniu z użyciem Power Doppler, obszar ten charakteryzuje śladowa, odcinkowo, obwodowo wyrażona energia przepływów.
W badaniu z użyciem opcji elastografii obszar ten cechuje mniejsza od otoczenia ściśliwość tkanek (Tsukuba 4) Podobny strukturalnie obszar widoczny jest powierzchownie, podskórnie na godz. 12 o wym. 8x4x8mm. Birads 0. Ze względu na budowę piersi zalecono mammografię MR.
Bardzo proszę o informację czy skala Tsukuba bezpośrednio informuje o złośliwości zmiany? czy jest to wiarygodne badanie?
Czy przy birads - 0 konieczne jest wykonanie rezonansu? Czy udać się w pierwszej kolejności do specjalisty onkologa, aby ocenił wynik usg? 

 

Odpowiedź:

 

BIRADS 0 oznacza, że konieczne jest wykonanie dodatkowego badania obrazowego, w tym przypadku rezonansu magnetycznego. Możliwe, że po nim zalecona zostanie biopsja. Istotna jest kolejność, bo po biopsji konieczne byłoby odczekanie wielu tygodni, zanim obraz rezonansu byłby wiarygodny.
Skala Tsukuba jest wsparciem, ale nie odpowiada na żadne pytanie ostatecznie. Podobnie, jak żadne badanie obrazowe. Decydujące jest badanie mikroskopowe.
Na badanie metodą rezonansu magnetycznego musi Pani mieć skierowanie.
  

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2021-09-24 11:39:12

  Czy powinnam przyjmować preparat wapniowy

  Po zakończeniu radioterapii dostałam od radiologa (z DCO Wrocław) takie zalecenia: - kontynuacja hormonoterapii...
 • Avatar

  2021-09-24 11:35:09

  Czy leczenie jest prawidłowe

  W marcu zdiagnozowano u mnie: Rak zrazikowy inwazyjny typ klasyczny G1 (3+1+1), brak przewodów DCIS i cech LN, brak...
 • Avatar

  2021-09-24 11:31:27

  Interpretacja przypadku - cd.

  Kontynuacja pytania "Interpretacja przypadku - cd." z 17 maja 2012 r.   Po dłuższej przerwie po raz...