Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2020-11-15 18:26:54

Niegojąca się rana

4-go września tego roku miałam mastektomię z jednoczesną rekonstrukcją. W maju 2018 roku skończyłam radioterapię na tą pierś. Rekonstrukcja z implantem, usuniecie sutka z otoczką tylko. Rana goiła się ładnie na początku, wyglądała na w pełni zagojoną, po 6 tyg. kompletnie się otworzyła, lekarz oczyścił i zaszył na nowo. Dzisiaj wróciłam ze ściągnięcia szwów i są 3 mniejsze dziurki, lekarz powiedział że pod spodem wygląda na zagojoną ranę, a te dziury się niby zrosną. Nie mam szwów, taśmą ściągnęli górę do dołu żeby niby się zrosło, zwykły opatrunek założyli i na kontrole w piątek mam przyjechać. Drugą ranę mam pod pachą i ta z kolei zagoiła się pięknie a też była naświetlana 2,5 roku temu.
1. Od czego to zależy, że tak się rozchodzi rana?
2. Ile razy może się tak rozchodzić?
3. Co mogę zrobić żeby pomóc gojeniu się tej rany?
4, Czy jak się nie będzie goić to mogą mi wyciągnąć implant? 

 

Odpowiedź:

 

Po radioterapii w wyniku uszkodzenia głębszych warstw skóry dochodzi do gorszego gojenia. Po rekonstrukcji gdzie mamy wszczepione ciało obce te procesy mogą się nasilać.

Niekiedy istnieje potrzeba usunięcia implantu, wygojenia rany i po kilku miesiącach ponownej rekonstrukcji, ale już z użyciem tkanek własnych.

Jeśli rana w głębi jest już wygojona, a są małe otwory w skórze, to istnieje, szansa że się jeszcze wygoi całkowicie. 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...