Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2020-12-07 21:22:29

Stan węzłów chłonnych po chemioterapii

Jestem po leczeniu raka piersi, w trakcie herceptyny, po 20 naświetlaniach. Guz miał wielkość ponad 5 cm, zmniejszył się po chemioterapii indukcyjnej. Węzły miałam zajęte według biopsji wartownika przed leczeniem. Pytałam lekarza ile węzłów mam zajętych, powiedział, że wszystkie. Po chemii i operacji w badaniu histopatologicznym było napisane: wypreparowano 14 węzłów chłonnych, przerzutów do nich 0.
Moje pytanie jest takie: czy jeżeli węzły były faktycznie zajęte, to czy w histopacie pooperacyjnym nie powinno być informacji o ilości przerzutów do węzłów chłonnych, nawet jeśli te odpowiedziały na leczenie całkowicie? Powinno być chyba oznaczona ilość zajętych węzłów z odpowiedzią na leczenie, tak też czytałam gdzieś, lub informacja o tym, że nie można ocenić. U mnie było 0 po chemii i operacji, a przed leczeniem oznaczone n1. Czy jest taka możliwość, że te węzły w ogóle mogły nie być zajęte przez nowotwór a usunięto mi? 

 

Odpowiedź:

 

Dość często się zdarza, że u pacjentek, które były poddane chth przedoperacyjnej pomimo pierwotnego przerzutu do węzła chłonnego po leczeniu przedoperacyjnym przerzuty znikają. Taki wynik możemy otrzymać dopiero po operacji, nie ma możliwości innej weryfikacji węzłów jeśli wcześniej był przerzut. Można oczywiście spróbować wykonać procedurę węzła wartowniczego, ale po leczeniu przedoperacyjnym i tak trzeba pobrać kilka węzłów do badania - co najmniej 3 i jeśli w nich nie było już przerzutów to można odstąpić od limfadenektomii.

W tym wyniku jest napisane, że znaleziono 14 węzłów i w żadnych z nich nie było przerzutu. Pomimo usunięcia węzłów dołu pachowego ten wynik jest dla Pani rokowniczo korzystny. 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...