Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2021-01-03 17:20:32

Jakie badania wykonać

Pani Doktor, w kwietniu br. zdiagnozowano u mnie raka prawej piersi, trójujemny, G3. Przeszłam już cały proces leczenia: chemioterapia (4xAC, 12xPXL), operacja oszczędzająca, radioterapia 17x i brachyterapia. Wynik histpat po operacji: węzeł wartowniczy wolny od raka, a w wyciętym fragmencie piersi: całkowita regresja guza.
Niepokoi mnie tylko, że w tomografii zrobionej w kwietniu przed rozpoczęciem leczenia był opis: "meta do węzłów chłonnych - widocznych kilka wzmacniających się węzłów po ok. 12mm". Dodam, że w czerwcu miałam robiony rezonans i w jego opisie jest, że węzły są prawidłowe.
Biorąc pod uwagę powyższe, jakie badania teraz po leczeniu powinnam wykonać? Obecnie mam skierowanie tylko na usg piersi i mammografię. Czy biorąc pod uwagę opis z tomografii sprzed rozpoczęcia leczenia, wynik rezonansu i wynik histpat po operacji można założyć, że komórki nie zdążyły się przemieścić po organizmie? Ew. jakie badania powinnam wykonać? 

 

Odpowiedź:

 

Jeżeli zacytowany opis TK dotyczył węzłów chłonnych pachowych po stronie operowanej, to wynik pooperacyjnego badania mikroskopowego jest odpowiedzią na Pani pytanie i MMG i USG piersi i okolicy operowanej wraz z regionalnymi węzłami chłonnymi będą wystarczające. 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również