Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2021-02-11 16:22:08

Zabiegi dla pacjentów onkologicznych

Pani Doktor, jestem 2,5 roku po mastektomii radykalnej z usunięciem części węzłów. Rak inwazyjny NST G2, 7/16 węzłów z przerzutami raka. Przed operacją chemia 4 x AC i 12 x Paclitaxel. Kolejnym leczeniem było napromieniowanie uzupełniające, dawka 45Gy/t w dawkach po 2,25Gy/t 20 naświetlań, biorę Etruzil 2,5g.
Miałam 2 razy różę, mam obrzęk ręki/ obrzęk limfatyczny, jest podejrzenie cukrzycy (cukier powyżej 150 badany kilka razy), kłopoty z jelitami, stłuszczenie wątroby, TSH pow. 12 000 (przy Hashimoto). Dolegliwości namnażają się w błyskawicznym tempie, że trudno nad tym zapanować\n i prawidłowo leczyć zwłaszcza w czasie pandemii. Obecnie najbardziej dokuczają mi ostrogi piętowe potwierdzone na zdjęciu RTG i stąd moje pytanie.
Czy i z jakich zabiegów mogę skorzystać? Lekarz ortopeda nie chce nic przepisać bez zgody onkologa, teleporadę mam w czerwcu i nie mam szans na wcześniejsze spotkanie czy rozmowę. Mój ortopeda twierdzi, że przez 5 lat nie mogę skorzystać z żadnych zabiegów, nawet lasera, ultradźwięków, fali uderzeniowej jonoforezy. Czy zostaje mi tylko operacja? 

 

Odpowiedź

 

Jest taki dokument w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia
(dostępny na stronie
http://dziennikmz.mz.gov.pl)

Warszawa, dnia 3 lipca 2018 r.
Poz. 53 OBWIESZCZENIE MINISTRA ZDROWIA
z dnia 2 lipca 2018 r.
w sprawie zaleceń postępowania dotyczących diagnostyki i leczenia raka piersi

i w nim na str. 13 rozdział pt.
Rehabilitacja
"Wszystkie chore na raka piersi powinny mieć pełen dostęp do fizycznej i psychicznej rehabilitacji (III, A).
Pomoc psychologiczna w formie psychoedukacji, krótko- i długotrwałej, indywidualnej terapii oraz działalności społecznej w grupach wsparcia powinna dotyczyć zarówno chorej, jak i jej bliskich (III, A).
Rehabilitacja fizyczna powinna obejmować zapobieganie wtórnym obrzękom limfatycznym kończyny strony operowanej, prowadzenie kompleksowej zachowawczej terapii obrzęku w wypadku jego wystąpienia, uzyskanie pełnej sprawności ruchowej w obrębie pasa barkowego po chirurgicznym leczeniu raka piersi oraz zapobieganie i zachowawcze leczenie wad postawy wynikających z amputacji piersi (III, A).
W ramach rehabilitacji należy zapewnić dobór zewnętrznych protez piersi (refundacja co 2 lata), peruk w trakcie CHT (refundacja co rok) oraz rękawów uciskowych po terapii obrzęku limfatycznego kończyn górnych (refundacja co rok) (IV, A).
W okresie obserwacji po pierwotnym leczeniu konieczne jest zapewnienie możliwości usprawniania z powodu ewentualnych współistniejących chorób; rozpoznanie raka piersi nie stanowi przeciwwskazania do fizjoterapii (pełen zakres zabiegów) (III, A)."

Myślę, że można to pokazać ortopedzie (bez złośliwości!!!).
Wiem, że nadal wśród fizjoterapeutów i ortopedów, a także u części onkologów panuje przekonanie, że "zabiegi bodźcowe" nie są wskazane. Dozwolone, ich zdaniem, są zabiegi z wyłączeniem lasera, ultradźwięków i pola magnetycznego. 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...