Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2021-07-06 16:57:33

Jakie powinno być zastosowane leczenie

Mam 45 lat, jestem po operacji oszczędzającej. W wyniku histopatologicznym pooperacyjnym stwierdzono obecność 3 guzów, największy 2,3 w nim utkany 1,6 i obok 2 mm. Rak inwazyjny bez specjalnego typu i rak zrazikowy inwazyjny. Biopsja ER 95%, Pgr 75%, Fish ujemny. Obecnie jestem w trakcie radioterapii i leczenia hormonalnego. Niestety źle znosiłam Tamoksyfen i po 3 tygodniach lekarz zmienił lek na Egistrozol. Niestety po tygodniu zażywania od nowa nasiliły się drętwienie języka i pieczenie całych ust (jak poprzednio) i zdrętwiały cały kark, ramiona i głowa, do tego nerwowość ogromna! Lekarz znowu kazał odłożyć lek i zobaczyć czy to ustąpi. Boje się, że zostanę bez leczenia i że nie będzie leku, który nie da mi takich dolegliwości.
Czy jest jeszcze jakiś lek, który mój organizm zaakceptuje? Dodam jeszcze, że te wszystkie dolegliwości po stosowaniu 3 tygodnie Tamoksyfenu skończyły się wysokim ciśnieniem.
Drugie moje pytanie to czy po operacji oszczędzającej gdzie wynik pokazuje obecność 3 guzów nie powinno się odjąć tej piersi? 

 

Odpowiedź:

 

Nie napisała Pani o miesiączkach. Jeśli nadal Pani miesiączkuje, to do egistrozolu należy dodać lek, który zahamuje funkcję jajników. Można też próbować innych leków z tej samej grupy co egistrozol. Jeśli Pani już nie miesiączkuje, to ten lek jest zbędny. Poza tym, jeśli Pani miesiączkuje i źle toleruje tamoksyfen, to można rozważyć podawanie tylko leku hamującego funkcję jajników.
Co do zakresu operacji: jeśli zmiany były położone w pobliżu siebie, to można było wykonać operację oszczędzającą z następową radioterapią, która ma zminimalizować ryzyko ujawnienia się innych ognisk choroby w piersi.
Z opisu Pani dolegliwości wnioskuję, że bardzo potrzebne jest Pani wsparcie psychologa. Koniecznie powinna Pani o tym porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym. 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...