Czy mogę przyjmować kwas zoledronowy, jak mam zrobiony ząb (w korzeń był włożony metal a na to korona)? Natomiast 30 lat temu w innym zębie, który był leczony kanałowo ułamał się kawałek igły a teraz jak robiłam zdjęcie to tak jak by tej igły nie było, czy mogła się przesunąć?
Co ja mam zrobić, bo zachorowałam na raka piersi w 2019 r., zaczął mnie teraz boleć bardzo kręgosłup lędźwiowy i żebra po prawej stronie, jak mogę zapobiegać przerzutom do kości, czy są oprócz kwasu zoledronowego jakieś inne leki zapobiegające przerzutom?
Odpowiedź:
Przed rozpoczęciem leczenia kwasem zoledronowym trzeba starannie ocenić stan kości żuchwy i szczęki (najlepiej wykonując pantomogram) i zależnie od wskazań przeprowadzić leczenie. Terapię kwasem zoledronowym można rozpocząć dopiero po wyeliminowaniu potencjalnego zagrożenia martwicą kości.
W przypadku dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa i żeber konieczne jest wykonanie scyntygramu kości w celu odróżnienia zmian zwyrodnieniowych od przerzutów do kości i dopiero po uzyskaniu wyniku podjąć decyzję o leczeniu: w leczeniu uzupełniającym raczej podaje się zoledronian co pół roku przez pięć lat, a w przypadku przerzutów - co trzy miesiące.