Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2021-12-24 10:17:56

Jakie powinno być zastosowane dalsze leczenie

W marcu wymacałam guzka, na usg powiedziano mi, że czysto jest. We wrześniu w mojej miejscowości był mammobus, nie pasowało mi to coś w piersi, bo znam swojej ciało i tak doszliśmy do invasive lobular carcinoma, ER+ Strong nuclear staining in 99% of tumor cells, PR+ Strong nuclear staining in 90% of tumor cells, HER2 negative 1+.
Wykonano operację oszczędzającą, niestety okazało się że nie ma marginesu. Całość to nowotwór, który zamiast 2 cm miał 4,5, nie wiadomo ile zostało. Usunięto 2 węzły do badań - były czyste.
I teraz pytanie: chemia czy czekać w kolejce na MRI? Wcześniej plan był taki, że po operacji radioterapia, teraz powiedziano, że może jednak chemia i może odcięcie.
Nie mieszkam w Polsce co trochę utrudnia mi zrozumienie pewnych decyzji stąd dosłowne przepisanie wyników w języku angielskim.

 

Odpowiedź:

 

Rak zrazikowy (lobular carcinoma) często przebiega wielomiejscowo (nawet w obu piersiach) i wieloogniskowo (kilka ognisk w pobliżu). Nie wiem na ile miarodajny będzie wynik MRI po operacji. Czy nie lepszym wyjściem byłaby mastektomia z jednoczesnym zabiegiem odtwórczym? Co do chemioterapii, to po pierwsze wiek Pani, po drugie ocena Ki67. Są też testy pomagające ocenić ryzyko nawrotu choroby u chorych bez przerzutów do węzłów chłonnych i z dodatnimi receptorami hormonalnymi (OncoTypeDX, Mammaprint) i zależnie od wyników - decyzja o chemioterapii. Na podstawie tych wyników, które Pani przysłała nie widzę wskazań do chemioterapii.

Co do wskazań do CHT, to może Pani przedyskutować ze swoim lekarzem obliczenie parametrów jak na tej stronie: 

https://path.upmc.edu/onlineTools/mageeequations.html  i sprawdzić algorytm.


poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-06-30 17:46:14

  Badania kliniczne

  Rozpoznanie: Wieloogniskowy nowotwór złośliwy piersi lewej cT3 c N3a st. IIIC, podtyp luminalny, HER- 2...
 • Avatar

  2022-06-16 09:04:47

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Moje rozpoznanie to: rak NST, G3, lum-B Her2 (-) KI6790%, cT2N1M0. Wstępnie zakwalifikowano do leczenia neoadiuwantowego...
 • Avatar

  2022-06-13 10:35:16

  Obrzęk twarzy

  Jestem po mastektomii. Mój problem polega na obrzęku twarzy, od ponad 2 miesięcy mam opuchniętą twarz. Na początku...