Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2022-06-09 16:18:52

Profilaktyczne usunięcie piersi

Panie Doktorze, zwracam się do Pana z pytaniem w kwestii formalnej. Mam 50 lat. Jestem po leczeniu raka piersi lewej (2021r.) hormonozależnego, po mastektomii, obecnie w trakcie hormonoterapii. W 2017 roku miałam kwadrantektomię piersi prawej z powodu ADH - obecnie widoczna jest zmiana BIRADS-3-USG, BIRADS2-MMG.
Chciałabym mieć wykonaną mastektomię profilaktyczną piersi prawej i tutaj zaczyna się mój problem. W 2017 miałam badany gen BRCA1 na NFZ - brak mutacji. Teraz będzie dodatkowo badany BRCA2 - nie przypuszczam, aby wyszła mutacja, tak sugeruje też onkolog. Od lekarza chirurga otrzymałam kartę kwalifikacyjną do zabiegu, w której pozytywnie muszą się wypowiedzieć: genetyk, psycholog, onkolog i chirurg. Na karcie są punkty, które uprawniają mnie do skorzystania z takiego zabiegu, gdzie oprócz mutacji BRCA1 i 2 jest punk, w którym jest mowa o obciążającym wywiadzie rodzinnym - trzy zachorowania na nowotwory u krewnych I i II stopnia w dowolnym wieku - włącznie z osobą ubiegającą się. Ja spełniam ten warunek - mama zmarła na raka jelita grubego, jej brat na raka płuc, a ja przeszłam raka piersi - mam na te wszystkie raki oryginały dokumentów. Ponadto siostra ojca chorowała na raka piersi, ale tego udokumentować nie mogę. Genetyk oznajmiła mi, że nie podpisze się pod tym punktem, bo tylko podpisuje się pod mutacjami. Nie rozumiem tego zupełnie, gdyż ten punkt w karcie kwalifikacyjnej jest w gestii genetyka.
Proszę o pomoc, poradę, jak mogę skutecznie zawalczyć o usunięcie drugiej piersi. Do czego mam prawo? I jak to i od kogo mogę wyegzekwować?

 

Odpowiedź:

 

Niestety, tylko genetyk może dać taki dokument ale rak płuc i jelita grubego nie bardzo do tego uprawniają. On szuka krewnych obciążonych rakiem piersi lub rakiem jajnika.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...