Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2022-07-22 17:57:45

Badania kontrolne po zakończeniu leczenia

W lipcu zeszłego roku dowiedziałam się, że mam raka piersi prawej, luminalny B HER2 ujemny w stopniu zaawansowania IIB.

hist.-pat.: Rak naciekający bez specjalnego typu, G-2, guz o największym wymiarze 3,5 cm, stwierdza się zatory z komórek raka w świetle okolicznych naczyń limfatycznych, liczne ogniska raka wewnątrzprzewodowego (DCIS) - typ sitowaty oraz brodawkowaty, nG-2, z ogniskami martwicy punktowej. Makroskopowo opisany guzek położony 2 cm powyżej - drugie ognisko raka naciekającego bez specjalnego typu, G-2, o największym wymiarze 14 mm ER (+) - silny odczyn w niemal 100% komórek, PR (+) - silny odczyn w około 90% komórek, HER2 (1 +) - ujemny, Ki67 około 25%. Ogniskowo, na obszarze długości około 3 mm, przyśrodkowa linia cięcia chirurgicznego przebiega przez utkanie DCIS. Węzeł wartowniczy z mikroprzerzutem raka (średnicy 0,5 mm), bez przekraczania torebki węzła chłonnego, ponadto w naczyniach limfatycznych torebki węzła chłonnego obecne zatory z komórek raka.

Stan po CHTH adjuwantowej wg schematu 4xAC/12xPXL. Stan po radioterapii uzupełniającej na obszar ściany klatki piersiowej po stronie prawej i regionalnych węzłów chłonnych fotonami X 6 MV techniką IMRT do dawki całkowitej 45 Gy w 20 frakcjach po 2,25 Gy w ciągu 26 dni.

Nie stwierdzono mutacji BRCA1/2, ATM, CHEK2, PALB2, PMS2, PTEN, TP53.

W trakcie RTH i HTH uzupełniająca (pełna blokada: IA z gosereliną lub owariektomią) z kwasem zoledronowym (co 6 miesięcy w trakcie HTH).

Niepokoję się, czy leczenie przyniosło pożądane efekty. W jaki sposób można sprawdzić efekty leczenia? Jakie badania „sprawdzające” zaleciłaby Pani Doktor i kiedy? Czy może można zastosować jakieś dodatkowe leczenie? 

 

Odpowwiedź:

 

"Dodatkowym leczeniem" powinna być hormonoterapia, a z listu nie wynika jakie leczenie Pani przyjmuje.
Badania kontrolne to: przez 2 lata co 3 mies., przez kolejne trzy co 6 mies., później 1 raz w roku wywiad medyczny i badanie lekarskie. Mammografię i USG 1 x w roku. Pozostałe badania zależnie od potrzeby (drcyzja lekarza prowadzącego).
 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również