Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2022-09-03 10:29:15

Interpretacja USG piersi

Jestem w ciąży (32 tydz), w tym roku skończę 32 lata.
USG piersi robiłam regularnie (październik 2021 bez zmian, w marcu wykryty pierwszy raz guzek i w sierpniu 2022 kontrola - guz urósł).
Moja babcia chorowała na raka jajnika, a ostatnio cioci wykryli raka piersi (obie panie po 50 rż, matka i córka).
Wynik badania z marca (byłam wtedy w 8 tyg ciąży): Sutki o budowie tłuszczowo-gruczołowej (tkanka gruczołowa gęsta) z zaznaczonymi cechami włóknienia podścieliska. W SL na godz 1-2, 3 cm od brodawki torbiel z gęstą treścią bez unaczynienia o wym 6x7x5 mm. Poza tym nie uwidoczniono zmian o charakterze litym.BIRADS 2. Kontrola za 9-12 miesięcy.
Wynik z sierpnia (32 tydz ciąży): Sutki o budowie gruczołowo-tłuszczowej (tkanka gruczołowa o dużej gęstości) z zaznaczonymi cechami włóknienia podścieliska. W SL na godz 1-2, 3 cm od brodawki hipoechogeniczna zmiana z widocznym unaczynieniem CD/PD o wym. 10x7x16 mm - obraz niejednoznaczny, wskazana biopsja gruboigłowa. Poza tym nie ma zmian o charakterze litym lub torbielowym ani poszerzonych przewodów mlekowych. Nie stwierdzono nieprawidłowych ultrasonograficznie węzłów chłonnych. BIRADS 4.
Biopsję zrobiłam wczoraj, zdaniem pani doktor u której była biopsja na pewno nie jest to torbiel a raczej guz lity. Oceniła zmianę na BIRADS 4A.
Lekarz który wykrył zmianę uczciwie powiedział że nie ma pojęcia co to jest i prosi o informację gdy będą wyniki biopsji bo sam jest ciekaw co wyjdzie…
1. Czy zmiana BIRADS na przestrzeni 5 miesięcy wynika ze wzrostu guza, czy z tego że mógł się zezłośliwić, czy raczej zła była pierwsza diagnoza?
2. Czy to jest duży guz?
3. Czy jak węzły są niepowiększone to mogą być tam przerzuty?
4. Czy ten guz nie rośnie za szybko i czy może być to wpływ ciąży? Czy ciąża mogła spowodować nowotwór? Czy ciąża III trymestr bardzo zaburza obraz USG?

 

Odpowiedź:

 

Dopiero po uzyskaniu wyniku biopsji będzie prawdopodobnie można odpowiedzieć na większość pytań. Zdarza się, że w czasie ciąży rosną zmiany takie jak gruczolako-włókniaki. Zdarza się, że taki guzek trudno odróżnić w badaniu USG od torbieli z gęstą zawartością i nie można tego nazwać błędem. Najważniejsze, że nie zaniedbała Pani kontroli i uchwycono zmianę mniejszą niż 2 cm.
Ja, podobnie jak Pani lekarz, też chciałabym się dowiedzieć jaki będzie wynik biopsji. Badanie piersi w czasie ciąży zwykle jest trudne i wszyscy ciągle się uczymy.poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...