Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2022-10-02 18:18:21

Immunoterapia; marihuana medyczna

Dwa miesiące temu otrzymałam diagnozę: rak przewodowy naciekający NOS potrójnie ujemny w II stadium z przerzutem do węzła wartowniczego G3 (3+3+2), Ki67 65%.
Zaproponowane leczenie to 4 chemie czerwone, 12 białych, zabieg chirurgiczny, radioterapia. W chwili obecnej jestem po drugiej chemii czerwonej.
Dowiedziałam się, że istnieje leczenie wspomagające, a konkretnie chodzi mi o immunoterapię. Czy istnieją statystyki, które mówiłyby o tym jak immunoterapia wpływa na rokowania w przypadku raka takiego jak mój? Czy immunoterapia naprawdę jest taka skuteczna jak piszą w necie? Czy warto podjąć trud zdobycia środków na to leczenie?
 

Mam jeszcze pytanie o marihuanę medyczną. Czy wspomaganie się w czasie chemio i radioterapii medyczną marihuaną jest bezpieczne? Czy nie obniży to działania chemioterapii?

 

Odpowiedź:

 

W czerwcu Europejska Agencji Leków (ang. European Medicines Agency, EMA) zmieniła wskazania rejestracyjne dla pembrolizumabu. Rozszerzyła je między innymi o:

Potrójnie ujemny rak piersi (TNBC) – pembrolizumab w skojarzeniu z chemioterapią w leczeniu neoadjuwantowym, a następnie w monoterapii w leczeniu uzupełniającym wskazany jest do leczenia dorosłych chorych na miejscowo zaawansowanego lub wczesnego TNBC z grupy wysokiego ryzyka wznowy oraz w skojarzeniu z chemioterapią w leczeniu miejscowo zaawansowanego nieresekcyjnego lub przerzutowego TNBC u dorosłych chorych z ekspresją PD-L1 CPS ≥ 10, którzy nie otrzymywali wcześniejszej chemioterapii na chorobę przerzutową.

Może Pani ze swoim lekarzem prowadzącym omówić rzeczywiste wskazania do rozszerzenia leczenia w Pani przypadku.


Nie wiem, czy są wystarczająco silne dowody w badaniach klinicznych i nie znam odpowiedzi na Pani pytanie.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...