Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2022-11-05 10:59:10

Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów chłonnych pachy prawej.
Rozpoznanie: rak przewodowy inwazyjny G2 piersi prawej ER8/8, PR 8/8, Her 2 1+, Ki67 - 30%. W dwóch węzłach chłonnych szczytu pachy stwierdzono komórki rakowe.
Zastosowano hormonoterapię jako leczenie pooperacyjne. Brałam jeden rok Novaldex i ze względu na zapalenie żyły zmieniono mi na Etruzil, który biorę już 5 lat, czyli 6 lat stosuję hormonoterapię.
Czuję się źle, jestem osłabiona, cierpię na bezsenność, mam zawroty i bóle głowy.
Nadmieniam, że moje wyniki tj. mammografia, usg i rezonans wykonane w październiku 2022 r. są bardzo dobre. Nie stwierdzono żadnych zmian ogniskowych.
Onkolog twierdzi na każdej wizycie inaczej. Wcześniej, że mam zażywać Etruzil 10 lat, a ostatnio że 7. Proszę o odpowiedź jak długo powinnam jeszcze brać Etruzil. Mam osteoporozę, ryzyko złamania 13%. Leki przepisane przez reumatologa tj. Osica i Ostenil są przeze mnie źle tolerowane (np:ból szczęki).

 

Odpowiedź:

 

Obecnie nie ma jeszcze twardych dowodów na to, że należy podawać etruzil dłużej niż pięć lat, chociaż w grupie zwiększonego ryzyka nawrotu (u Pani są to zajęte dwa węzły chłonne) może być uzasadnione stosowanie leku przez dodatkowe 2-3 lata. Z zastrzeżeniem, że potencjalne powikłania nie zniweczą przewidywanej korzyści.
Ale dodatkowo może warto po wykluczeniu przeciwwskazań (przede wszystkim pantomograficzna ocena szczęki i żuchwy oraz wyleczenie wszystkich zębów) rozważyć wsparcie Pani kości kwasem zoledronowym podawanym dożylnie. Doradzam o tym porozmawiać z lekarzem prowadzącym.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...