Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-03-03 20:30:00

Ulga rehabilitacyjna: Limit dochodów dotyczy osób będących na utrzymaniu rodziny

Osoba, która ma na utrzymaniu niepełnosprawnego członka rodziny, może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, jeśli dochody chorego nie przekraczają 9120 zł rocznie.

Z ulgi rehabilitacyjnej mogą korzystać osoby niepełnosprawne lub na utrzymaniu których są osoby niepełnosprawne. W ramach ulgi rehabilitacyjnej odlicza się od dochodu wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym.

Osoba opiekująca się niepełnosprawnym skorzysta z ulgi rehabilitacyjnej, jeśli na jej utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe. Jest jeszcze jeden warunek, aby opiekun osoby niepełnosprawnej skorzystał z ulgi w PIT. Dochody osób niepełnosprawnych, pozostających na utrzymaniu rodziny nie mogą przekraczać rocznie kwoty 9120 zł. Jeśli dochód roczny osoby niepełnosprawnej będzie wyższy niż 9120 zł, opiekun nie skorzysta z ulgi rehabilitacyjnej.

Trzeba tu wyraźnie podkreślić: limit dochodów nie dotyczy osób niepełnosprawnych, które samodzielnie w swoich zeznaniach podatkowych wykorzystują ulgę rehabilitacyjną. U takich osób, dla skorzystania z odliczenia, nie ma znaczenia wysokość rocznych dochodów. Jeśli spełniają inne warunki do ulgi, tj. mają orzeczoną niepełnosprawność, ponieśli wydatki na cele rehabilitacyjne (np. wózek inwalidzki, przyrządy do ćwiczeń) lub ułatwiające wykonywanie czynności życiowych (np. wyremontowali mieszkanie dla potrzeb swojej niepełnosprawności) i posiadają dokumenty potwierdzające wysokość tych wydatków, mogą w rocznym PIT odliczyć je od swojego dochodu.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również