Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-03-11 16:45:00

Prof. Krzakowski: stwórzmy rejestr chemioterapii niestandardowych

Prof. Maciej Krzakowski, krajowy konsultant w dziedzinie onkologii klinicznej proponuje, by stworzyć rejestr podobny do tego, jaki funkcjonuje w reumatologii.

Prof. Maciej Krzakowski, krajowy konsultant w dziedzinie onkologii klinicznej.

Prof. Maciej Krzakowski, krajowy konsultant w dziedzinie onkologii klinicznej.

Według zasad funkcjonowania tego rozwiązania, bez włączenia pacjenta do rejestru, nie można mu podać drogiego leku. A włączenie chorego jest możliwe, tylko gdy spełnia ściśle określone kryteria.

– Mamy drogie leki, które mają różny poziom skuteczności. Chodzi o to, by w sposób mądry, racjonalny, sprawiedliwy i przejrzysty włączać do finansowania to, co jest wartościowe – tłumaczy prof. Krzakowski. – Nie zgadzam się, że Polska jest krajem o bardzo złej dostępności do nowych metod leczenia chorób nowotworowych. Problemem jest nierówny dostęp do leczenia. Tego nie można tłumaczyć tylko niedoborami finansowymi.

Zdaniem konsutanta krajowego, najlepszym sposobem na wyrównanie tych nierówności są programy terapeutyczne. – Po pierwsze, są to zagwarantowane pieniądze. Po drugie, do leczenia są kwalifikowani pacjenci według jasno określonych kryteriów. Po trzecie, są określone warunki realizacji tych świadczeń, które uniemożliwiają dowolność w kierowaniu pacjentów do drogiego leczenia.

Zdaniem Artura Fałka, dyrektora departamentu polityki lekowej i farmacji Ministerstwa Zdrowia, z roku na rok, rosną nakłady na leczenie pacjentów z chorobami onkologicznymi.

– W ciągu sześciu lat nastąpił czerokrotny wzrost nakładów na programy onkologiczne – mówi dyrektor Fałek i obiecuje, że to nie koniec. – Będą się pojawiały nowe technologie, które po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych, będą finansowane ze środkow publicznych.

Przypomniał, że terapie nie pozostają wiecznie jako leczenie niestandardowe. – To, co w 2009 roku było przyczyną najczęstszego wnioskowania w ramach terapii niestandardowych – jeden z leków na raka nerki – został wpisany do programu zdrowotnego. Inny z programów terapeutycznych został przeniesiony do katalogu chemioterpaii.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-01-12 15:26:13

  Interpretacja przypadku

  Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
 • Avatar

  2022-01-12 15:22:42

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...
 • Avatar

  2022-01-10 12:07:29

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Invasive breast carcinoma-invasine lobular carcinoma G2. Odczyny immunohistochemiczne w komórkach raka: E-kadheryna...