Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-03-15 17:15:00

Rak jelita grubego diagnozowany u 13 tys. Polaków rocznie

Rak jelita grubego zajmuje wśród przyczyn zgonów na nowotwory drugie miejsce w Europie.

W latach 2005-2008 odeszło z tego powodu 27 tys. osób (miasto wielkości Grodziska Mazowieckiego) a ze smutnych statystyk wynika, że do 2015 zniknie miasto wielkości Olsztyna (180 tys. osób).

W ramach obchodów Marca – Miesiąca Świadomości Raka Jelita Grubego, Stowarzyszenie Europacolon Polska organizuje ogólnopolską akcję profilaktyki tego schorzenia. Jednym z wydarzeń jest wystawa edukacyjna w stolicy „Ocal Chore Miasto”, poświęcona sytuacji polskich pacjentów. Pojawiła się ona już w 10 miastach na terenie całej Polski oraz w Sejmie RP.

Polska ma jeden z najlepiej działających w Europie programów badań przesiewowych: w ponad 80 placówkach w całym kraju zapewniona jest możliwość bezpłatnego badania kolonoskopowego dla osób po 50. roku życia.

– Poprawia się także sytuacja jeśli chodzi o leczenie zaawansowanej postaci raka jelita grubego. Dzięki terapiom biologicznym oraz coraz powszechniejszemu dostępowi do chemioterapii, lekarze są w stanie wydłużyć życie pacjentom z tym rodzajem nowotworu do ponad 2 lat z zachowaniem jakości ich życia – informują organizatorzy akcji.

Partnerem ekspozycji jest Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO oraz firma Roche.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również