Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-03-17 18:30:00

Duńscy naukowcy: "słoneczne witaminy" chronią przed chorobami

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze przekonują, że zdrowie i samopoczucie człowieka w większym stopniu zależą od promieni słonecznych niż dotychczas uważano.

Fakt powstawania w ludzkiej skórze pod wpływem promieni słonecznych witaminy D jest powszechnie znany. Jednak teraz duńscy specjaliści stwierdzili, że witamina D z kolei aktywizuje działanie białych ciałek krwi. Ciałka te odpowiadają za system immunologiczny i chronią organizm ludzki przed wieloma chorobami.

Bez "słonecznej witaminy" białe ciałka krwi znajdują się w „stanie uśpienia", co powoduje, że człowiek jest niezabezpieczony przed wirusami czy bakteriami.

Naukowcy odkryli także zdumiewającą właściwość zarówno witaminy D, jak i białych ciałek krwi. Aktywizując się pod działaniem promieni słonecznych, jedna grupa ciałek atakuje infekcję, zaś druga "bada przebieg walki i zapamiętuje" odpowiednią informację biologiczną.

Informacja ta jest następnie wprowadzana do "pamięci" systemu immunologicznego człowieka, aby następnym razem przy analogicznym zakażeniu organizm miał "instrukcję" jak najefektywniej i najszybciej przeciwdziałać nośnikom choroby.

Jak oświadczył jeden z badaczy prof. Karlsten Geisler, "jeśli białe ciałka krwi nie mogą znaleźć w organizmie w dostatecznej ilości witaminy D, to pozostają bezczynne i ich mobilizacja nie następuje".

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...