Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-03-23 19:15:00

Pozytywne opinie EMEA dla nowych leków onkologicznych

Onkologiczne leki lapatynib i pazopanib otrzymały pozytywne opinie Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) działającego przy Europejskiej Agencji ds. Leków (EMEA).

Pazopanib jest lekiem należącym do grupy inhibitorów angiogenezy przeznaczonym do stosowania doustnego raz dziennie, który może powstrzymywać powstawanie nowych naczyń krwionośnych oraz bezpośrednio oddziaływać na komórki raka nerki. Pazopanib jest obecnie testowany w szerokim programie badań klinicznych dotyczących różnych nowotworów złośliwych.

CHMP zarekomendował ponadto warunkowe dopuszczenie do obrotu pazopanibu jako terapii pierwszego rzutu u pacjentów z zaawansowanym rakiem nerki oraz u pacjentów, którzy otrzymywali uprzednio cytokiny.

Wyniki badań leku zostały opublikowane podczas ubiegłorocznej konferencji ASCO. - Wyniki pokazują, że lek jest aktywny w rozsianym raku nerki i ma bardzo dobry profil toksykologiczny, po zastosowaniu którego obserwujemy stosunkowo najmniej działań ubocznych - mówi prof. Cezary Szczylik, kierownik Kliniki Onkologii w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

Druga pozytywna opinia CHMP dotyczy rejestracji nowego wskazania do stosowania leku lapatynib, który w skojarzeniu z inhibitorem aromatazy – jest wskazany w leczeniu kobiet po menopauzie cierpiących na HR-dodatniego przerzutowego raka piersi wykazującego nadmierną ekspresję receptora HER2 (ErbB2), u których aktualnie nie jest wskazana chemioterapia.

Pacjentki biorące udział w badaniu stanowiącym podstawę rejestracji nowego wskazania nie były wcześniej leczone trastuzumabem ani inhibitorem aromatazy.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...