Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-04-20 10:11:38

Siódma Europejska Konferencja ds. Raka Piersi EBCC 7

W dniach 24-27 marca 2010 roku odbyła się w Barcelonie już siódma Europejska Konferencja ds. Raka Piersi. Jest to największa europejska konferencja poświęcona w całości rakowi piersi.

 Jako, że jest to zjazd w pełni multidyscyplinarny spotykają się na nim profesjonaliści ze wszystkich dziedzin związanych z rakiem piersi, a także jest część poświęcona edukacji pacjentów i działalności organizacji pacjenckich. Takie wspólne spotkanie, wymiana poglądów, dokładniejsze zapoznanie się z obszarami najnowszych odkryć spoza własnej sfery działalności jest bardzo ważne. Jest to ogólnoświatowa tendencja, że raka piersi należy leczyć w oparciu o wiedzę z różnych obszarów nauki i przy współpracy lekarzy wielu specjalności.
Konferencja składała się z naukowych sesji plenarnych, debat, spotkań lekarzy i naukowców zajmujących się daną dziedziną, np. radiologów, patomorfologów, dyskusji panelowych onkologów oraz klinicznych sympozjów. Było oczywiście też miejsce dla nas pacjentów, uczestniczyliśmy w wykładach edukacyjnych objaśniających różne medyczne aspekty raka piersi, wykładach psychologicznych, a także przedstawiających różne formy działalności organizacji samopomocowych.
Na konferencji reprezentowały nas Prezes Federacji Krystyna Wechmann i Dorota Kurdusiewicz (sekretarz Federacji) uczestnicząc w sesjach dla pacjentów, organizacji pacjenckich oraz niektórych wykładach medycznych.
W czasie konferencji podkreślano wiele razy jak ważna jest rola pacjenta i jego kondycji psychicznej w czasie całego procesu leczenia. Podejmowano tematy nie tylko ściśle medyczne, ale także z zakresu etyki, aspekty socjalne i polityczne, a także praktyczne problemy tak inne w każdym kraju nawet w obszarze Unii Europejskiej.
Na spotkaniach dla pacjentów poświecono wiele miejsca na omówienie spraw związanych z wprowadzaniem w niektórych państwach tzw. Breast Units, czyli specjalnych wielodyscyplinarnych jednostek poświęconych leczeniu i opiece nad pacjentem z rakiem piersi.
Był oczywiście wykład na temat różnych aspektów życia i problemów po przejściu choroby onkologicznej, podkreślono, że bardzo często jest tu potrzebne wsparcie psychologiczne i należy nie zapominać o rehabilitacji. Reprezentantka Holandii przedstawiła sposób, w jaki działają u nich centra rehabilitacyjne, mają jednak wciąż duże problemy finansowe, gdyż prywatne ubezpieczenia nie pokrywają tego typu rehabilitacji.
Wiele spotkań, ciekawych rozmów w czasie przerw i uczestnictwo w wykładach pozwoliło nam na pełniejsze spojrzenie na kwestie dotyczące leczenia raka i życia po raku, tak pod względem wiedzy dostępnej dla pacjenta, który powoli staje się partnerem lekarza, jak i problemów z polityką zdrowotną, dostępnością do leków i prowadzeniem działalności na rzecz chorych.
 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

amado

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...