Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-03-29 12:30:00

Onkolodzy: stwórzmy rejestr chemioterapii niestandardowej

Nadal na mapie kraju można znaleźć białe plamy w dostępie do leków onkologicznych, podawanych w ramach terapii niestandardowych.

 

Chodzi o grupę nowych leków biologicznie aktywnych, stosowanych w ramach terapii celowanych, bardzo drogich. Dlatego dostęp do nich jest trudny i obwarowany procedurami biurokratycznymi. Dodatkowo dostępność do tego leczenia jest uzależniona od miejsca zamieszkania.

W 2009 roku Rynek Zdrowia opublikował dane dotyczące liczby składanych wniosków i zgód na terapie niestandardowe w wybranych województwach.

Województwo pomorskie należy do tych, które zwykło się uważać za jedno z tych, gdzie dostęp do chemioterapii niestandardowych jest nieco gorszy niż w wielu innych.

Również województwo dolnośląskie jest tym, gdzie – w opinii stowarzyszeń pacjenckich – trudniej o dostęp do chemioterapii niestandardowych. Zdecydowanie lepiej sytuacja wygląda na Mazowszu.

Dlatego prof. Maciej Krzakowski, krajowy konsultant w dziedzinie onkologii klinicznej proponuje, by stworzyć rejestr podobny do tego, jaki funkcjonuje w reumatologii.

Według zasad funkcjonowania tego rozwiązania, bez włączenia pacjenta do rejestru, nie można mu podać drogiego leku. A włączenie chorego jest możliwe, tylko gdy spełnia ściśle określone kryteria.

– Mamy drogie leki, które mają różny poziom skuteczności. Chodzi o to, by w sposób mądry, racjonalny, sprawiedliwy i przejrzysty włączać do finansowania to, co jest wartościowe – tłumaczy prof. Krzakowski. – Nie zgadzam się, że Polska jest krajem o bardzo złej dostępności do nowych metod leczenia chorób nowotworowych. Problemem jest nierówny dostęp do leczenia.

Rejestr w RZS istnieje od 2009 roku. Nadzorem nad kwalifikacją do kosztownej terapii biologicznej w leczeniu RZS i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów zajmie się tzw. Zespół Koordynujący ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych.

Zespół reumatologów koordynuje i nadzoruje m.in. przestrzeganie zasad terapii. Kwalifikacji chorego do leczenia kosztownego leczenia biologicznego dokonuje jego lekarz, składając wniosek o zakwalifikowanie pacjenta do leczenia, a zespół podejmie uchwały dotyczące rozpoczęcia leczenia biologicznego, kontynuowania jej oraz zakończenia terapii.

Do zadań zespołu należy także analiza zasadności składanych wniosków, potrzeb w zakresie ilości terapii biologicznych, ilości i rozmieszczenia poszczególnych rodzajów terapii czy rozpatrywanie odwołań od już podjętych decyzji. Zespół informuje również NFZ o ewentualnych wystąpieniach działań niepożądanych leków.

Dzięki temu rozwiązaniu powstał elektroniczny rejestr pacjentów mających dostęp do terapii biologicznej w RZS. To rozwiązanie pozwala na znacznie szybszą kwalifikację do leczenia niż obecna procedura włączenia pacjenta do terapii niestandardowej.

Czytaj więcej: chemioterapia niestandardowa | Maciej Krzakowski | finansowanie chemioterapii niestandardowej | rejestr chemioterapii niestandardowej

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...