Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-04-01 15:30:00

Mammografa: badanie jak najbardziej opłacalne

Pomimo wysokich kosztów badań mammograficznych i wielu wątpliwości części środowiska medycznego, warto je robić, bo ratują życie.

 

Prześwietlenie piersi pozwala wykryć złośliwe nowotwory, ale często na zdjęciach pojawiają się także niegroźne zgrubienia, które mnożą koszty finansowe i psychologiczne.

Część ekspertów doszła więc do wniosku, że ostateczne korzyści z powszechnej mammografii są więc wątpliwe, zwłaszcza że publiczne programy profilaktyczne są kosztowne.

Podobną opinię, aczkolwiek związaną z jakością badań mammograficznych w Polsce zgłaszała część polskich specjalistów. – Radiolog oceniający suboptymalną mammografię ma tendencję do tzw. nad rozpoznawalności – powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl dr Ewa Wesołowska z Centrum Onkologii w Warszawie.

Nasza rozmówczyni ma zastrzeżenia do jakości mammografii skryningowej. Nie chcąc przeoczyć nowotworu, radiolog kieruje do dalszej diagnostyki wiele kobiet, narażając je często niepotrzebnie na dodatkowe badania, biopsje zabiegi. Efekt? Odsetek powtórnych wezwań na badanie mammograficzne często przekracza przyjęte normy.

– Dobra zgłaszalność do skryningu jest na poziomie 70 proc. populacji objętej badaniem przesiewowym, a odsetek powtórnych wezwań na poziomie 3 proc. W Polsce mamy 34 proc. objęcia populacji i 7 proc. odsetek wezwań powtórnych. Biorąc pod uwagę zachorowalność na 1000 kobiet można spodziewać się 5 raków piersi. Jeżeli zatrzymamy siedem kobiet na 100, to na 1000 – 70. Z prostego rachunku wynika, że 65 diagnozuje się niepotrzebnie, mnożąc koszty finansowe i psychologiczne.

Autorzy najnowszych badań przekonują jednak, że testy się opłacają, bo ze statystyk wynika, że na każdą źle zdiagnozowaną lub niepotrzebnie leczoną kobietę przypadają dwie inne, którym mammografia uratowała życie. Wskazuje na to historia ponad 80 tysięcy przypadków z Anglii i Szwecji.

Badania naukowców z kilku ośrodków w Wielkiej Brytanii opublikowal Journal of Medical Screening.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również