Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-04-07 16:00:00

Cynk: bezpieczny i skuteczny w leczeniu nowotworów?

Kompleks cynku(II) równie skutecznie zabija komórki rakowe jak leki, nie wywołując tak drastycznych efektów ubocznych terapii.

 

Stosowane dziś w terapii nowotworów substancje chemiczne skutecznie zabijają komórki rakowe, uszkadzając jednocześnie zdrowe tkanki organizmu chorego. Co więcej, na część leków antyrakowych komórki nowotworowe uodporniają się, niczym bakterie na antybiotyki.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kalabrii (Włochy) odkryli nowe, przeciwnowotworowe właściwości kompleksu cynku(II), który może w przyszłości zastąpić leki antyrakowe powodujące silne, niekorzystne efekty uboczne terapii, w skład których wchodzi między innymi droga platyna.

Antynowotworowa cząsteczka utworzona jest z jonu cynku, który otoczony jest kilkoma organicznymi cząsteczkami o pierścieniowej budowie, wykazującymi właściwości chelatujące. Kompleksy cynku(II) z takimi płaskimi ligandami są szczególnie interesujące ze względu na swoje właściwości antynowotworowe.

W eksperymentach naukowcy przetestowali antyrakowe cechy kompleksu cynku(II) na komórkach nowotworu prostaty. Okazało się, iż wielokrotnie tańszy od platyny cynk porównywalnie skutecznie niszczy komórki rakowe, nie wywołując jednocześnie tak silnych efektów ubocznych, jak używany kontrolnie, dostępny w aptekach lek na bazie platyny.

Naukowcy mają nadzieję, iż nowy, tani, a przez to powszechnie dostępny lek przeciwnowotworowy na bazie cynku, trafi jak najszybciej do aptek.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • justyna81 (offline)

   

  Avatar

  2012-03-07 22:28:51
   

  Zaskakujące odkrycie, przecież sam cynk tzn "Sole cynku(II) w dużych ilościach są rakotwórcze" (Wikipedia).

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...