Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-04-08 20:30:00

Dolnośląskie: kontrole po błędnej mammografii

Trwa kontrola dotycząca błędnie wykonanych badań mammograficznych u setek kobiet z Dolnego Śląska, które skończyły 50 lat.

 

Mammobus firmy Fado w ramach Narodowego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi odwiedził w zeszłym roku kilkadziesiąt miejscowości regionu. W mammobusach wykonano na Dolnym Śląsku w tym roku 7027 badań, a w 2009 r. - ponad 18 tysięcy. W marcu pacjentki otrzymały zamiast badań, przeprosiny. Ze względu na błędy techniczne uzyskany obraz uniemożliwia prawidłową ocenę badania przez radiologa.

Pacjentki napisały skargę do dolnośląskiego Oddziału NFZ. Podobne skargi wpłynęły też do Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

– Gdyby niepokojące sygnały potwierdziły się to przede wszystkim rozważymy kontynuowanie dalszej współpracy. Na razie mamy dużo więcej telefonów niż pisemnych zgłoszeń. A te pisemne stanowią tak naprawdę dla nas jakąś podstawę, na której podstawie możemy się odnieść do zaistniałej sytuacji - tłumaczy w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl rzecznik prasowa dolnośląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Joanna Mierzwińska.

– Chcemy zbadać, czy był to błąd jaki może się przecież zdarzyć, czy jednak skala zjawiska jest na tyle duża, że jednak kwestionuje sens dalszej realizacji usług. Jednak przed końcem postępowania nie chcemy wydawać osądów – zaznacza rzecznik.

Kontroli przeprowadzonych mammografii nie wyklucza też dr Jerzy Giermek, koordynator krajowy programu wczesnego wykrywania raka piersi. Podkreśla, że problemem nie są zdjęcia, które „nie wyszły, ale to, że firma jest zobowiązana powtórzyć badanie, a informacje umieścić w systemie”.

Kaja Smutek, menedżer ds. badań mammograficznych w Fado, zapewnia, że jej firma wyjaśni sprawę badań na Dolnym Śląsku: – Początek roku był krytyczny, bo zimą zdarzały się braki napięcia i część badań nie wyszła. W takim przypadku panie dostają propozycje badania w innym terminie w ich gminie. Nawet dowozimy je tam busem – wyjaśnia.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2019-12-06 16:13:10

  Fizjoterapia po leczeniu raka piersi

  W kwietniu 2017 miałam mastektomię prawostronną z powodu raka hormonozależnego (T1cN0M0, ER 90%, PR 75%, Her 2 -, Ki-67-...
 • Avatar

  2019-11-28 11:17:44

  Czy powinien być zastosowany Tamoxifen

  Mam 47 lat, jestem po operacji (mastektomia piersi lewej z jednoczasową rekonstrukcją - implant), rak przewodowy DCIS, nie...
 • Avatar

  2019-11-20 10:52:05

  Witamina D3 podczas chemioterapii

  Czy suplementacja witaminy D3 (Preventic D3) podczas chemioterapii (schemat AC) może zaszkodzić, czy można spokojnie...