Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-04-12 11:00:00

Marsz chroni kobiety przed udarem

Regularne zażywanie spacerów, najlepiej w intensywnym tempie, zmniejsza ryzyko udaru - ale tylko u pań. Tak wynika z badań przeprowadzonych w ramach Women' Health Study (czyli Badania Zdrowia Kobiet) wśród prawie 40 tys. amerykańskich pracownic służby zdrowia.

 

Dane zebrane w ciągu prawie 12 lat badań przeanalizował Jackob R. Stallemair, doktorant z Harvardu, a wyniki tych analiz opublikowano na łamach czasopisma "Stroke: Journal of American Heart Association".


"Aktywność fizyczna jest niezwykle istotna dla zdrowia serca i układu krążenia oraz zmniejszaniu zagrożenia chorobami sercowo-naczyniowymi, a chodzenie to jeden ze sposobów na aktywność fizyczną" - mówi Jackob Stallemair, cytowany przez serwis Eurekalert. Udar jest jedną z głównych przyczyn śmierci i niepełnosprawności wśród osób dorosłych.

Z badań Stallemaira wynika, że kobiety, które maszerowały co najmniej przez dwie godziny tygodniowo miały o 30 proc. mniejsze ryzyko udaru od pań, które nie miały zwyczaju chodzić piechotą. Korzystny okazał się też nawyk szybkiego chodzenia: panie, które maszerowały w szybkim tempie zmniejszały swe zagrożenie udarem o 37 proc.
Jak stwierdzić, czy chodzi się szybko, czy wolno? Stallemair proponuje prosty test: jeżeli idąc, możemy mówić, ale nie mamy już dość "oddechu", by śpiewać, znaczy to, że maszerujemy w odpowiednio intensywnym tempie.(www.naukawpolsce.pap.pl)

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • bożka1 (offline)

   

  Avatar

  2010-04-23 12:30:32
   

  Ja bardzo lubię chodzić Mam darmowy przejazd na komunikacje miejska z tytuł znacznego stopnia a wcale z tego nie korzystam - tylko chodzę chyba długo pożyję

Poczytaj również