Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-04-14 12:00:00

Genom raka piersi ulega zmianom

Przerzuty raka piersi powstają jedynie z niewielkiej części komórek tworzących guz pierwotny.

 

Do takich wniosków doszli naukowcy z USA, którzy w swojej najnowszej pracy opublikowanej na łamach pisma „Nature“ opisali, jakie zmiany genetyczne zachodzą podczas rozwoju nowotworu sutka.

Richard Wilson wraz z kolegami z Washington University w St Louis porównywał materiał genetyczny pierwotnych guzów sutka oraz przerzutów tego nowotworu do mózgu. Naukowcy stwierdzili w materiale obecność 20 identycznych mutacji oraz wiele nowych zmian w DNA przerzutów.

Badacze analizowali również genom heteroprzeszczepu – próbki fragmentu guza pierwotnego przeszczepionego myszom z zaburzoną odpornością. Po porównaniu materiału genetycznego guzów wtórnych (przerzutów) oraz heteroprzeszczepu i guza pierwotnego, naukowcy stwierdzili że przerzuty powstają z małej populacji komórek guza pierwotnego.

Podtyp podstawny raka piersi trudno poddaje się standardowo stosowanej chemioterapii, często jest śmiertelny, a możliwości jego leczenia są mocno ograniczone poprzez brak zrozumienia genetycznych podstaw rozwoju tej choroby nowotworowej.

Guzy nowotworowe mają wysoce zmienny genom, także kluczowym pytaniem jest czy do zmian w DNA przerzutów dochodzi w miejscach, do których docierają komórki guza; czy też mutacje w komórkach tworzących guz pierwotny promują powstawanie przerzutów.

W przypadku raka piersi okazuje się, że to mutacje w obrębie guza pierwotnego napędzają proces rozsiewania.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również