Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-04-16 18:30:00

Świadczenia pielęgnacyjne: kolejne wyjaśnienia resortu

Zdaniem resortu pracy osoba sprawująca opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny i otrzymująca z tego tytułu świadczenie pielęgnacyjne nie musi z nim mieszkać.

 

Z przygotowywanych przez gminy sprawozdań dotyczących wypłacanych świadczeń rodzinnych za I kwartał wynika, że wzrosła liczba osób, którym przyznano świadczenie pielęgnacyjne. Np. w Szczecinie od stycznia przybyło 300 nowych osób, w Gdańsku w grudniu 2009 r. świadczenie pielęgnacyjne miało przyznane 491 osób, a na koniec marca – 675. We Wrocławiu było to odpowiednio 371 osób i 545.

Gminy zwracają jednak uwagę na to, że nowe przepisy w zakresie ustalania prawa do świadczenia są nieprecyzyjne. Tak jest np. w przypadku dalszych krewnych, na których ciąży obowiązek alimentacyjny. Jak wyjaśnia resort pracy, wykonywanie pracy przez dorosłe dzieci niepełnosprawnej osoby oznacza, że nie są one w stanie sprawować nad nią osobistej opieki. To umożliwia ubieganie się o to świadczenie np. przez wnuczkę.

Gminy mają też wątpliwości, czy osoba sprawująca opiekę i osoba jej wymagająca mogą mieszkać oddzielnie. Tu również, jak wskazuje ministerstwo, nie ma przeciwwskazań, aby świadczenie przyznać, jeżeli np. osoby te mieszkają w tej samej miejscowości.W dalszym ciągu nie zmienił się jednak przepis, który wyklucza przyznanie świadczenia w sytuacji, gdy osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim.

Więcej na: www.gazetaprawna.pl

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również